Ένα γκολ ήταν αρκετό στην Βέροια (φωτογραφίες, βίντεο)

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα η Βέροια. Τελευταίο "θύμα" της ο Αλμωπός, τον οποίο κέρδισε με 1-0. Η Βέροια αν και δεν κινδύνευσε από τον Αλμωπό, δεν είχε την παραγωγικότητα των τελευταίων αγωνιστικών. Οι κλασσικές της ευκαιρίες ήταν λίγες, ωστόσο σε μια από αυτές έφτασε στο γκολ και πήρε τη νίκη (δε'ιτε στο παρακάτω βίντεο τις καλύτερες φάσεις και το γκολ).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις στις δυο περιοχές. Η Βέροια δεν απειλήθηκε ωστόσο δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα την άμυνα του Αλμωπού. Παρότι η επιθετική συμπεριφορά της Βέροιας ήταν...αναιμική, στο 31' άνοιξε το σκορ. Μετά από συρτή παράλληλη σέντρα του Μουχάλη από δεξιά, ο Μένιος απέκρουσε σωτήρια το πρώτο πλασέ του Μαραγκού, η μπάλα έφτασε στον Σκαθαρούδη που με νέο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έγραψε το 1-0

Στο δεύτερο μέρος, ο Αλμωπός ανέβηκε ψηλότερα αλλά η Βέροια δεν τον άφησε να ελέγξει τον ρυθμό. Μάλιστα η Βασίλισσα ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 56 μετά από κόρνερ του Χαντζάρα από αριστερά, ο Κανούλας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ασλαμπάλογλου έδιωξε σωτήρια πάνω ακριβώς από τη γραμμή. Στο 64' μετά από σέντρα του Σκαθαρούδη από δεξιά, ο Κανούλας έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μένιος απέκρουσε.

Ο Αλμωπός πίεσε χωρίς αποτέλεσμα στο υπόλοιπο του αγώνα. Η Βέροια είχε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ με τον Βεργώνη στις καθυστερήσεις που κατέληξε άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπούτσικος (Παπαδόπουλος, Μιχτατίδης)

ΒΕΡΟΙΑ: (Θεοδοσιάδης) Κοντογουλίδης, Μουχάλης, Κυριακίδης, Μπακάλης, Μαραγκός, Ταϊρης, Βεργώνης, Μπλέτσας (75' Μυλωννάς), Κανούλας (87' Μουρατίδης), Σκαθαρούδης (69' Τσικόπουλος), Χαντζάρας (59' Μελικιώτης)

ΑΛΜΩΠΟΣ: (Τυριακίδης) Μένιος, Αργυρίου, Ασλαμπάλογλου, Ελευθεριάδης, Κάρτζιος (46' Άλεξ), Κυριακίδης, Μέντης (70' Προύντσης), Νικολίτσας (80' Κουλτζιόπουλος), Ξόμπλιος, Σαμαρόπουλος, Τζημογιάννης.