Με 200 συμμετοχές και με μεγάλη επιτυχία ο αγώνας Seli Mountain Running (φωτογραφίες, βίντεο)

Με 200 συμμετοχές πραγματοποιήθηκε ο κεντρικός αγώνας των 23χλμ στην διοργάνωση Seli Mountain Running που έγινε για πρώτη φορά στο Σέλι, στο Χιονοδρομικό Κέντρο. Ο αγώνας στέφθηκε με επιτυχία και ικανοποίησε τους δρομείς οι οποίοι δήλωσαν ότι είχαν την ευκαιρία να κάνουν μια βόλτα στο βουνό και να τρέξουν σε μια όμορφη και χωρίς προβλήματα διαδρομή (δείτε στο βίντεο αποσπάσματα από τον αγώνα).

Νικητής στον αγώνα ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός από την Αθήνα με χρόνο 2.04.49 ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Μωυσής Φωτόπουλος από την Πτολεμαΐδα με τρίτο τον Ευάγγελο Κουκουλή. Πρώτος Βεροιώτης τερμάτισε ο Γιώργος Καντζίκης (7η θέση). Πρώτη γυναίκα τερμάτισε η Δήμητρα Μπίκα (5η θέση στην Γενική), δεύτερη η Βηθλεέμ Σαπίου και τρίτη γυναίκα η Μιλένα Βίλκοβα (κάντε κλικ εδώ και δείτε όλα τα αποτελέσματα της Γενικής κατηγορίας).

Στους αγώνες παραβρέθηκαν ο δήμαρχος Βέροιας Κώστας Βοργιαζίδης, ο βουλευτής Χρήστος Αντωνίου, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Βέροιας Πέτρος Τσαπαρόπουλος, ο αντιδήμαρχος Βασίλης Παπαδόπουλος, ο πρόεδρος ΚΑΠΑ Στέργιος Διαμάντης και οι δημοτικοί σύμβουλοι Μαρία Παπαϊωάννου, Ζήσης Πατσίκας, Μιχάλης Σουμελίδης και ο αντιπεριφερειάρχης Κώστας Γουτίκας.

Η διοργάνωση ήταν μια συνδιοργάνωση της Επιτροπής διοίκησης του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου, του τμήματος Αθλητισμού Κ.Α.Π.Α. του Δήμου Βέροιας και του Συλλόγου Δρομέων Βέροιας.

Η διοργάνωση πέρα από το βασικό κορμό των εκδηλώσεων καθαρά αγωνιστικού χαρακτήρα, προσέφερε στους συμμετέχοντες και επισκέπτες ένα αξέχαστο, ολοκληρωμένο διήμερο αθλητισμού και ψυχαγωγίας.

2. Βούλα Τζεβελέκου

Ο αγώνας Vertical 1250μ. (ανάβαση της κεντρικής πίστας του χιονοδρομικού)

Το Σάββατο διεξήχθη ο αγώνας Vertical 1250μ, που ήταν η ανάβαση της κεντρικής πίστας του χιονοδρομικού. Συμμετείχαν 70 αθλητές και αθλήτριες (κάντε κλικ εδώ και δείτε όλα τα αποτελέσματα της Γενικής κατηγορίας). Ας δούμε τους νικητές:

Ο αγώνας των 5,5 χιλιομέτρων

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε και ο αγώνας τον 5.5 χιλιομέτρων. Συμμετείχαν 125 αθλητές και αθλήτριες. Ας δούμε τους νικητές: