Χρυσό μετάλλιο στο κύπελλο γυναικών η Σοφία Ράλλη

Ο Γιάννης Αντωνίου και η Σοφία Ράλλη ήταν οι νικητές του Κυπέλλου Ελλάδος Αντρών Γυναικών στα αγωνίσματα της τεχνικής κατάβασης, που διεξήχθε στο Λαιλιά Σερρών τις 19 και 20 Ιανουαρίου 2019. Οι δύο πρωταθλητές επικράτησαν χωρίς να αντιμετωπίσουν δυσκολίες στα διαδοχικά αγωνίσματα των δύο ημερών και επιβεβαίωσαν τον τίτλο των κορυφαίων χιονοδρόμων της χώρα μας. Συναγωνισμός έντονος, όμως, υπήρξε στα υπόλοιπα μετάλλια και τις δύο ημέρες, αφού κέρδισαν τα αργυρά και χάλκινα διαφορετικοί αθλητές και αθλήτριες.

Το Σάββατο στο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Ζωγράφος Μάνος Εμμανουήλ και Κόζαρης Φίλιππος στην κατηγορία αντρών, ενώ στην κατηγορία γυναικών οι Τσιόβολου Μαρία Ελένη και Μάντσιου Αναστασία.

Την Κυριακή στις γυναίκες η Τσιόβολου διπλασίασε τα αργυρά μετάλλια και το χάλκινο κέρδισε η Κυρίτση Αρίστη. Ο Βασίλης Μάντσιος τερμάτισε δεύτερος ενώ ο Τσιτσέλης Αθανάσιος κατετάγει τρίτος στην κατηγορία αντρών.