koupidou alina

proteas ban33

novart veria

dion motors

Αποτελέσματα 9ου Ανοιχτού Τουρνουά Σκακιού "Νίκος Σαμαράς" 2017

Με απόλυτη επιτυχία και τη συμμετοχή 110 σκακιστών και σκακιστριών από 16 συλλόγους πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2017 το 9ο ανοιχτό τουρνουά σκακιού «Νίκος Σαμαράς» που διοργάνωσε ο Γ.Σ.Ποντοκώμης σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.).

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών ενώ το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το πρώτο της σειράς GRAND PRIX 2017-18.

Στην τελική βαθμολογία του Α' Τουρνουά την 1η θέση κατέλαβε ο Στεφάν Βίκτωρ (Ο.Σ.Γιαννιτσών), με 2ο τον Παπαδόπουλο Ζήση (Λ.Π.Φλώρινας) και 3ο τον Κοσμίδη Ιωάννη (Θινάλιο Σ.Ο.).

Στο Β' Τουρνουά 1ος ήταν ο Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης 6/7 (Ο.Σ.Γιαννιτσών), 2ος ο Γεωργιάδης Αθανάσιος (Σ.Ο.Κατερίνης) και 3ος ο Τσιλίδης Χρήστος (ΣΟ.Βέροιας).

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε η Α.Ε.Κοζάνης,στην δεύτερη θέση η Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Α.Ε. Κοζάνης

20,0

2η

Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

17,5

3η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος ΄Ιππος»

16,5

4η

Λ.Π.Φλώρινας

15,5

5η

Ο.Σ.Γιαννιτσών

14,0

6η

Γ.Σ.Ποντοκώμης

14,0

7η

ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης

10,0

8η

Σ.Ο.Βέροιας

10,0

9η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

9,5

10η

Σ.Ο.Κατερίνης

9,0

11η

Σ.Λ.Φλώρινας

7,5

12η

ΠΑΣ.Εδεσσαίων 8χ8

5,0

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η

Α.Σ.Γαλαξίας Θεσσαλονίκης

9,0

2η

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

5,5

3η

Σ.Ο. ‘ΒΟΡΡΑΣ’ Αμπελοκήπων

5,0

Σ.Ο.Αστυνομίας Θεσσαλονίκης

5,0

4η

Α.Κ.Ζωγράφου

4,5

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές-στριες που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΤΩΝ 08

Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Αλιχανίδης Δημήτριος

Σέρβια

2ος

Μπάκανος Κίμων

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Κοντέου Μαρία Νεφέλη

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

Καρατζά Ραφαηλία

Βέροια

2η

ΕΤΩΝ 10

Γεωργιάδης Αθανάσιος

Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Καραμίχος Μιχαήλ

Α.Σ.Γαλαξίας Θεσσαλονίκης

2ος

Ιωαννίδης Ευστάθιος

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Πιτένη Καλλιόπη

Α.Ε.Κοζάνης

1η

Κοτσαϊλίδου Αικατερίνη

Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης

2η

Λιούρη Μιχαέλα

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΤΩΝ12

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

1ος

Χασάπης Δημήτριος

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Τσίτρος Αναστάσιος Χρήστος

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Λιούρη Μ. Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Μπάδα Δανάη

Α.Ε.Κοζάνης

2η

Φλουρή Βασιλεία

Σ.Ο.Κατερίνης

3η

ΕΤΩΝ14

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Σιώκης Λουκάς

Σ.Λ.Φλώρινας

2ος

Παπαδόπουλος Σπυρίδωνας

Λ.Π.Φλώρινας

3ος

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1η

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2η

Λιούρη Μαρία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΤΩΝ16

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Φανάκης Ιωάννης

Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

2η

Κιζιμίδου Χριστίνα

Γ.Σ.Ποντοκώμης

3η

ΕΤΩΝ18

Παπαδόπουλος Ζήσης

Λ.Π.Φλώρινας

1ος

Φώτογλου Βικτωρία

Γ.Σ.Ποντοκώμης

2η

ΑΝΔΡΩΝ

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Παπαδόπουλος Ζήσης

Λ.Π.Φλώρινας

2ος

Κοσμίδης Ιωάννης

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

3ος

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Λιούρη Αναστασία

Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2η

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

3η

 

 

 

 

dyslexia centers veria

kyriazis

sidiropoulos

studio 69