Χωρίς να φορτσάρει η Βέροια κέρδισε το Πανόραμα (φωτογραφίες, βίντεο)

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση η Βέροια, επικράτησε με 30-25 του Πανοράματος και πήρε τους δυο βαθμούς. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχες πήραν τον έλεγχο, συντήρησαν μια διαφορά 4-5 γκολ και έφτασαν στη νίκη χωρίς να κινδυνεύσουν από το μαχητικό Πανόραμα.

Στο πρώτο μέρος, η Βέροια αν και ξεκίνησε μέτρια, πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 5-2 στο 13'. Το Πανόραμα εκμεταλλεύτηκε όμως τα πολλά λάθη των γηπεδούχων αλλά και τα άστοχα σουτμ, μείωσε 7-6 στο 22' και πέρασε με 8-9 στο 28'. Η Βέροια πήρε πάλι προβάδισμα κι έκλεισε το ημίχρονο με 12-11.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη είχε περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στο σκοράρισμα. Προηγήθηκε με 15-12 στο 34', 17-13 στο 38', 20-16 στο 43' και 23-18 στο 47'. Παρά την προσπάθεια της φιλοξενούμενης ομάδας, η Βέροια συντήρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο την διαφορά στο σκορ και πήρε τη νίκη (δείτε στο βίντεο το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης).

Πρώτη σκόρερ για την Βέροια η Κόβιτς με 11 γκολ ενώ για το Πανόραμα η Αργυροπούλου με 9 γκολ. Πολύ καλή η τερματοφύλακας Πιτούλια, που έπαιξε σε όλο το ματς.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 7-5, 8-8, 12-11 (ημχ) 15-13, 18-15, 21-18, 23-18, 25-22, 30-25

ΒΕΡΟΙΑ (Χαραλαμπίδης): Τσαουσίδου 2, Τζούρισιτς 4, Καραμπατσάκη, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 2, Μπασμά, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Τσιτλακίδου 3, Γεωργιάδου, Βασιλειάδου 2, Κόβιτς 11, Πιτούλια, Μάστακα 4.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Κουμιτσάρσκα): Κουτσιμανή, Ράτσικα, Σπανού, Αναστασιάδου, Αργυροπούλου 9, Λιούκα 1, Γ.Παπαδοπούλου, Καρβιτς, Κυρικλίδου 2, Αμανατίδου 5, Κουκλοτίδου, Προκοπίδου 6, Τσερέπη, Καραβέλη 2, Α,Παπαδοπούλου, Κουλούρη.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 5/5 – 6/6