Logo

Ένα ημίχρονο άντεξε κόντρα στη Νέα Ιωνία ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Ένα ημίχρονο κόντραρε την πρωταθλήτρια Νέα Ιωνία ο Φίλιππος. Οι Αθηναίες στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν περισσότερες λύσεις και κέρδισαν με 22-33.

Ο Φίλιππος που αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, μετά το πρώτο πεντάλεπτο που το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1, αιφνιδίασε τη Νεα Ιωνία, παίρνοντας ένα προβάδισμα 4 τέρμάτων στο 15', με ο σκορ να βρίσκεται στο 9-5. Η Νεα Ιωνία φαίνεται ότι αφυπνίστηκε σε εκείνο το σημείο και με καλές άμυνες πήρε για να τρέξει στο αιφνιδιασμό και με ενα σερί 0-5, έκανε το σκορ 9-10 στο 24'. Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, κύλησαν με τη Νεα Ιωνία να ελέγχει το σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 10-13 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος αντιμετώπισε δυσκολίες στο σκοράρισμα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει μπάλες ο αντίπαλος, να τρέξει στις αντεπιθέσεις και με εύκολα γκολ να ξεφύγει στο σκορ. Η διαφορά σιγά σιγά μεγάλωσε και η νίκη ήρθε εύκολα για τη Νέα Ιωνία.

Πεντάλεπτα: 1-1, 5-2, 9-5, 9-8, 10-11, 10-13 ημ, 11-15, 13-19, 16-25, 19-28, 19-31, 22-33 τελ

Φίλιππος Βέροιας (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 1, Ντόβα, Παπαδοπούλου 4, Χρ. Ανθίτση 3, Καραχαρίση 2, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 1, Μπατζαρακούδη 11, Γεωργιάδου, Σ. Θεοδοσοπούλου, Στεφανίδου, Νοχουσίδου, Πιτούλια.

Νέα Ιωνία (Σάσα Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Κερλίδη, Στεφάνοβιτς , Μίλατσιτς 1, Παπανικολάου 6, Πάπα 7, Πανούση, Ζυγούρα 7, Μακρή, Βαφειάδου 5, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνονίδου 1, Χρονοπούλου 3, Στουγιαννίδου 3.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι:7/7-3/3