Νικηφόρο πέρασμα της ΓΕΒ από την Άρτα

gev new 2014

Συνέχεια στις νίκες για την Γ.Ε.Β. η οποία πέρασε νικηφόρα από την Άρτα στην τελευταία έξοδο από τη Βέροια για τον πρώτο γύρο του βορείου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Η Γ.Ε.Β. διατήρούσε διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ξεκίνησε δυνατά και στο 15' βρέθηκε να προηγείται με 5 γκόλ και σκόρ 3-8. Η Αναγέννηση αντέδρασε και πιέζοντας στην άμυνα πλησίασε στα 2 γκόλ με το ημίχρονο να βρίσκει τη Γ.Ε.Β. να προηγείται με 12-13. Το ίδιο σκηνικό ακολούθησε και στο δεύτερο ημίχρονο με τη Γ.Ε.Β. να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ και την Αναγέννηση να ακολουθεί με διαφορά 1-2 γκόλ μέχρι και το 45' που κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η Γ.Ε.Β. βρήκε τις λύσεις και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ ξεφεύγοντας με 2 γκολ, προβάδιμα που διατήρησε μέχρι και το τέλος του αγώνα με τελικό σκορ 25-28.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουγιασίνοβιτς 9, Κάντσης 6 και Μακρής 5 ενώ για τη Γ.Ε.Β οι Καραπεϊδης 8, Πρωτογέρης 5 και Παντελίδης 5.

*Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 50 λεπτών λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ.

Ο σύλλογος της Γ.Ε.ΒΕΡΟΙΑΣ 2011 ευχαριστεί την ομάδα της Άναγέννησης για την φιλοξενία καθώς και το φίλαθλο κοινό της Άρτας το οποίο χειροκρότησε την προσπάθεια και των δυο ομάδων. Εύχεται στην ομάδα της Άναγέννησης καλή επιτυχία στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα : 03-01, 06-09, 12-13(ημχ), 17-19, 21-23, 25-28 (τελικο)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ (Γρούμπας Κ.) Δελικούρας, Λάκκας, Νασιουλας 2, Γιαμούρης, Βουγιασίνοβιτς 9,Μπέκας, Κάντσης 6,Μακρής 5,Καραντζιάς, Τσιάτσος 1,Θεοχάρης 2.

Γ.Ε.ΒΕΡΟΙΑΣ 2011 (Τουτσης Κ.) Τσικίνας Γ, Τσικίνας Δ, Μαυρίδης, Τσιρογιάννης 2, Καραπείδης 8, Πρωτογέρης 5, Γιούπης 4, Παντελίδης 5, Βόλκος, Μαυρόπουλος, Κουσίδης, Παπαδόπουλος 4.

Διαιτητές : Αβράμης - Κουρίκας,  Πέναλντι : 3/5, 1/2, Δίλεπτα : 4/2