Πάλεψε στην Άρτα η ΓΕΒ

gev

Δύσκολη νίκη απέναντι στην πάντα υπολογίσιμη ΓΕΒ 2011, πήρε ο Πρωτέας Άρτας που μετά από 4 αγώνες βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών, έχοντας πετύχει ισάριθμες νίκες. Σε ένα σχεδόν γεμάτο γήπεδο, ο Πρωτέας μπήκε πολύ δυνατά παίρνοντας προβάδισμα πέντε τερμάτων, 6-1 στο δέκατο λεπτό. Παρόλα αυτά η ΓΕΒ δεν πτοήθηκε και ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση της κατάφερε όχι μόνο να πλησιάσει αλλά να περάσει μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα ημιχρόνου 14 – 16.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΓΕΒ διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 45', αλλά με πολλά χαμένα σουτ στην επίθεση και λάθος επιλογές η ομάδα του Κύρου Σαράφη έκανε την ανατροπή, φτάνοντας τελικά στην σπουδαία νίκη με 28 – 25. Επόμενος αγώνας της ΓΕΒ 2011 είναι στην Βέροια με την ομάδα του Παναιτωλικού για το πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 8-6, 11-9, 12-14, 14-16 (ημιχ.) 17-19, 20-21, 21-21, 23-22, 26-23, 28-25 (τελ)

ΠΡΩΤΕΑΣ (Σαράφης): Μάκης, Τσέλιος Π. 6, Παπανδρέου, Ντάλας 5, Κίτσος 1, Τσέλιος Ν. 4, Γιολδάσης, Τσούλος, Τσέλιος Γ. 5, Γεροδήμος, Μακρής Κ., Κώστας, Βουγιάνοβιτς 6, Μπίζγκα 1, Κολιός, Μακρής Δ.

Γ.Ε.ΒΕΡΟΙΑΣ 2011 (Τουτσης Κ.) Τσικίνας Γ, Τριγώνης, Μαυρίδης, Τσιρογιάννης, Παγγούρας, Γιούπης 10, Πρωτογέρης 2, Μάρτος 2, Καραπεϊδης 4, Γιακουμόπουλος 1, Ρεμπελάκος 1, Παντελίδης 5, Βόλκος, Γουναράς.

διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης