Έχασε απο την ΑΕΚ ο Φίλιππος

filippos aek new

Την ήττα με 27-28 γνώρισε απο την ΑΕΚ ο Φίλιππος. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, κύλησε σε όλη του την διάρκεια γκολ γκολ (μεγαλύτερη διαφορά τα δυο γκολ) και κρίθηκε στο τέλος.

Το πρώτο μέρος ήταν αμφίρροπο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια αλλά καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Ο Φίλιππος πήρε μια διαφορά δυο γκολ στο 25' (13-11) αλλά στα υπόλοιπα πέντε λεπτά δεν πέτυχε κανένα τέρμα και η ΑΕΚ μείωσε σε 13-12.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έχοντας την συμπαράσταση του κόσμου της (μεγάλη προσέλευση στο ημίχρονο), πήρε το πάνω χέρι. Δεν ξέφυγε στο σκορ, ήταν όμως ψύχραιμη και διατήρησε ένα προβάδισμα 1-2 γκολ. Όσες φορές κι αν ισοφάρισε ο Φίλιππος, δεν κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, μέχρι το 55'.

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Φίλιππος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Βραζάλιτσα (26-25) στο 55' κι εχασε δυο επιθέσεις στην σειρά και βρέθηκε να χάνει με 26-27 στο 58'. Η ΑΕΚ έχασε με δίλεπτη τον Κατσίκη στο 59' και ο Βραζάλιτσα έγραψε το 27-27. Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα η ΑΕΚ σημείωσε γκολ με τον Παπαδόπουλο και πέρασε μπροστά ξανά, με 27-28. Στην τελευταία του επίθεση ο Φίλιππος έκανε λάθος πάσα με τον Μπαντή και έμεινε τελικό το 27-28.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα:2-4, 7-5, 8-8, 9-10, 13-11, 13-12 (ημ.), 15-15, 17-18, 20-21, 22-23, 26-26, 27-28.

Πέναλτι: 2/3, 2/2 - Δίλεπτες: 2/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τζουβάρας) Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 5, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Βασιάδης, Μπαντής 3, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Σανίκης 3, Δραγκόλας 3, Δεληγιάννης 6, Κορωνάς Θ., Παπαδόπουλος 6.

ΑΕΚ: (Αρβανίτης) Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 2, Νικολαΐδης, Κολιούλης, Μπάλας, Τσαούσης 9, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.