Αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό στο κύπελλο ο Φίλιππος

Αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου ο Φίλιππος. Την Κυριακή ηττήθηκε εκτός από τον Ολυμπιακό με 32-23 και αποχαιρέτισε τον θεσμό.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στο 3-1 με τον Νομικό στο πρώτο δίλεπτο. Από διαδοχικά τέρματα των Καραμπουρνιώτη, Αραπακόπουλου, Τζηρά και Μούγιτς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-2 μόλις συμπληρώθηκε το 7ο λεπτό. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζηρά ο Θρύλος αύξησε στο +7 το προβάδισμα του για το 11-4 στα 15:40. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν σε 11-7 (19:10), σκορ το οποίο παρέμεινε στα επόμενα 4,5 λεπτά, όταν ο Πέτρος Κανδύλας σκόραρε για τον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το 12-7 (23:34). Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τους Καραγκιοζόπουλο (24:50) και Πιστόλα (25:40) σε 12-9, αλλά η απάντηση ήρθε δια χειρός Δημήτρη Τζηρά ο οποίος έγραψε το 13:9 στα 26:25. Οι Μούγιτς και Κανδύλας ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 15-10, ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 15-11 μετά από το γκολ του Καραγκιοζόπουλου (29:35).

Όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, δηλαδή με γκολ του Καραγκιοζόπουλου, ξεκίνησε το δεύτερο με τον Φίλιππο Βέροιας να μειώνει σε 15-12. Ο Αραπακόπουλος απάντησε για το 16-12, αλλά με δυο διαδοχικά γκολ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στα δυο γκολ (16-14, 33:20). Το +3 επανέφερε για τον Ολυμπιακό ο Πέτρος Κανδύλας πετυχαίνοντας το 17-14 στα 34:05 με τον Φίλιππο να μειώνει ξανά σε 18-16 με τον Νικολαΐδη αλλά οι Μούγιτς και Αραπακόπουλος αύξησαν το προβάδισμα για το 21-17 με τη συμπλήρωση των 40 λεπτών. Στα 43:17 ο Νικόλας Λιάπης σημείωσε το 23-18 για τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν τον έλεγχο και πήραν «αέρα» 6 τερμάτων με τον Δεληχρήστο για το 25-19 στα 45:25. Aπό το 23-19 που είχε προηγηθεί οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο αύξησαν στο +8 το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 27-19 στα 48:00 κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης. Με γκολ του Μπάγιου ο Θρύλος διεύρυνε στο +9 το προβάδισμα για το 29-20 στα 52:00 για να ακολουθήσει το τέρμα του Δεληχρήστου με το οποίο η διαφορά έγινε διψήφια στο 30-10 στα 53:20. Τα λεπτά που ακολούθησαν είχαν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση με 32-23 σφραγίζοντας την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας

Πεντάλεπτα: 5-2, 9-3, 10-4, 11-7, 12-8, 15-11 (ημχ.), 18-15, 20-17, 24-19, 27-20, 30-20, 32-23

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός 1, Μάινας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 1, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος 7, Λιάπης 5, Αραπακόπουλος 4, Μιχαηλίδης

Φίλιππος Βέροιας (Σαράφης): Ευαγγελόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 11, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Τζίνεβης 1, Μηλόπουλος, Χουδαβέρογλου, Νιώπας 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 5, Φιλόσογλου, Παπαγιάννης 1

Δίλεπτα: 4 – 4, Πέναλτι: 2/3 – 3/5

Διαιτητές της αναμέτρησης: Τσάκωνας – Ψύλλος