Κράτησε την ψυχραιμία του στο φινάλε ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Τη νίκη με 25-23 επί του Αερωπού σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, ανέκαμψαν στην επανάληψη, πήραν στα χέρια τους τους τον έλεγχο του αγώνα και όταν ο Αερωπός έφτασε στην ισοφάριση δυο λεπτά πριν το τέλος, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, σκόραραν και πήραν τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Φίλιππος αιφνιδίασε τον Αερωπό και προηγήθηκε στο 6' με 4-0. Η απόδοση των γηπεδούχων όμως δεν είχε διάρκεια. Ο Αερωπός βρήκε τις πολλές τρύπες στην αντίπαλη άμυνα και έλυσε το επιθετικό του πρόβλημα ενώ ο Φίλιππος δεν είχε αυτοματισμούς στην επίθεση (η μπάλα δεν έφτασε σχεδόν ποτέ στον πίβοτ ή τα εξτρέμ) και "κόλλησε". Έτσι, στο 12' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-4 και στην συνέχεια κράτησαν δέκα λεπτά χωρίς γκολ τον Φίλιππο και πέρασαν με 6-10 στο 22' και 7-12 στο 25'.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Φίλιππος βελτιώθηκε και μείωσε σε 12-14 με την εκπνοή του ημιχρόνου. Πλήγμα για τον Αερωπό ήταν ο τραυματισμός του τερματοφύλακα Τριανταφύλλου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνά του, ισοφάρισε γρήγορα (14-14 στο 32') και κρατώντας τον  Αερωπό χωρίς γκολ, προηγήθηκε με 19-15 στο 42'. Ο Φίλιππος με όπλο κυρίως την άμυνα, συντήρησε το προβάδισμά του και μπήκε στο τελευταίο πεντέλεπτο με προβάδισμα δυο γκολ.  Στο 59' ο Αερωπός με δυο "κολλητά" γκολ του Ντράγκσιτς ισοφάρισε 223-23 αλλά ο Φίλιππος με τον Κωστακίδη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και πέρασε 24-23. Στις τελευταίες δυο  φάσεις, ο Σιαματάς μπλόκαρε το σουτ του Ντράγκσιτς και ο Ζευγαρόπουλος πήρε το ριμπάουντ. Στην τελευταία επίθεση του Φιλίππου, μετά από ριμπάουντ, ο Αρσενασβίλι σημείωσε το τελικό 25-23.

Πεντάλεπτα: 3-0, 5-1, 6-5, 6-9, 8-12, 12-14 (ημ), 15-14, 17-15, 20-17, 21-18, 23-21, 25-23.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κοτσιφάς, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Παπαδόπουλος, Τζίμπουλας, Χαραλαμπίδης 3, Σεϊρεκίδης 4, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 8, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης,, Σιαματάς 2, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης 2.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Κράλλης 2, Ανγκέλοφ 3, Δημάκης 7, Ντράσκιτς 5, βαφείδης 3, Μησιρλίδης, Λιάνδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης Δ.

Διαιτητές: Χαρίτσος-Νάσκος, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 5/5-1/1

{jlex}flickr:72157692292043491{/jlex}