Κέρδισε εύκολα στην Κυψέλη ο Φίλιππος και επέστρεψε στις νίκες

Εύκολο ήταν το πέρασμα του Φιλίππου από την Κυψέλη. Επικράτησε με 16-26 του Πανελληνίου και επέστρεψε στις νίκες. Οι Βεροιώτες ήταν καλύτεροι, «έχτισαν» ένα προβάδισμα στο πρώτο μέρος και εκτόξευσαν την διαφορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος επέβαλε τον ρυθμό του μετά το δεκάλεπτο και ξέφυγε στο σκορ. Οι Βεροιώτες είχαν ένα σερί 0-7 και μετέτρεψαν το 3-3 του 6’ σε 3-10 στο 15’. Ο Φίλιππος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκε με γκολ του Κωστακίδη στο 22’ 5-13’ και με τέρμα του Χαραλαμπίδη 6-15 στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, ο Πανελλήνιος περιόρισε τον Φίλιππο και μείωσε στο ημίχρονο σε 9-15.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο Φίλιππος πήρε και πάλι τον έλεγχο και «καθάρισε» το ματς. Με πολύ καλές άμυνες και γρήγορα γκολ του Χαραλαμπίδη, προηγήθηκε με 9-18 στο 35’ και λίγο αργότερα με τον Αρσενασβίλι σημείωσε το 10-20. Από εκεί και μετά το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 3-10, 4-12, 6-14, 9-15 (ημ) 9-18, 10-20, 10-21, 11-22, 13-24, 16-26

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Παζάρογλου, Κολιούλης, Λιάλιος 1, Οικονόμου 1, Χάρμπης 1, Χρ. Μπαλάσκας 3, Μπαρμπαράκης 8, Νιντερέγγερ, Ζάτσε 1, Αντωνιάδης, Κάτρης, Κουσκουλιάνος, Ταουσάνης, Ε. Μπαλάσκας 1, Τσακούλης, Τσομπανίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Θόδωρος Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Ρίζος, Σαράφης 1, Α. Τριανταφυλλίδης 1, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης, Φιλόσογλου 1, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Σιαματάς 3, Γραμματικόπουλος, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 4, Γρηγοριάδης

Διαιτητές: Κουτσός – Φωκίτης Δίλεπτα: 5-7 Πέναλτι: 4/5-2/3 Αποβολή: 41:22 Αρσενασβίλι (μπλε κάρτα, κρατήθηκε δελτίο)