"Περίπατο" με Φοίβο ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Εύκολη νίκη επί του Φοίβου Συκεών σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν καλύτεροι, είχαν σε όλο το ματς το πάνω χέρι, δεν άφησαν τον αντίπαλο να πλησιάσει και κέρδισαν με 24-15.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του ματς από νωρίς. Είχε λύσεις στο σκοράρισμα, ο τερματοφύλακάς του Νίκος Ζλατάνος ήταν σε μεγάλη ημέρα και άρχισε να δημιουργεί διαφορά από τα μισά του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, ο Φίλιππος προηγήθηκε με 7-5 στο 15’ και 13-6 στο 28’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-7 ωστόσο το άσχημο για τον Φίλιππο ήταν ότι στην τελευταία φάση αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς του Ζλατάνος για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω σε εξτρέμ του Φοίβου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φοίβος προσπάθησε να αιφνιδιάσει και να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 15-11. Ο Φίλιππος αντέδρασε, βελτίωσε την άμυνά του στο 49’ με κρεσέντο του Παπαδόπουλου ξέφυγε με 22-12. Εκεί τελείωσαν όλα.

Διαιτητές: Λινάρδος, Αναστασίου

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 7-5, 9-5, 11-6, 14-7 (ημ) 15-10, 16-12, 18-12, 22-13, 24-14, 24-15.

Δίλεπτες: 2/5. Πέναλτι: 1/1, 1/1. Κόκκινη: Ζλατάνος 30'

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Παυλίδης) Ζλατάνος 1, Ευαγγελόπουλος, Ψωμιάδης, Σεϊρεκίδης, 2, Κωστακίδης 1, Γρηγοριάδης 4, Φιλόσογλου, Αποστολίδης, Ρίζος, Τριανταφυλλίδης 1, Αρσενασβίλι 5, Παπαδόπουλος 7, Χαραλαμπίδης, Ζευγαρόπουλος, Μπαλτατζής 3, Τζίμπουλας.

ΦΟΙΒΟΣ: (Πελεκίδης) Πίτσιος 1, Μέτσης 1, Καβουσανάκης 4, Μπαλαμός, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος, Χατζής, Δεληζάνος 1, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκαλάτος, Μανωλούδης 3, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 3, Χατζηβακαλέλης 2.