Λύγισε στο τέλος ο Φίλιππος

Την ήττα με 24-22 γνώρισε στο Άργος ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά στις κρίσιμες φάσεις ο αντίπαλός τους ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και καμία ομάδα δεν κατάφερε να προβάδισμα μεγαλύτερο τους ενός τέρματος.

Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης αιφνιδίασε τον Φίλιππο και με ένα γρήγορο σερί 3-0, προηγήθηκε με 15-11 στο 32’. Οι Βεροιώτες απάντησαν γρήγορα και στο 36’ μείωσε με τον Αποστολίδη σε 15-14. Ο Διομήδης διατήρησε το προβάδισμα και με τον Ταουσάνη ξέφυγε εκ νέου με 17-14 στο 41’ και 20-16 με τον Αργυρού στο 47’. Ο Φίλιππος προσπάθησε να επιστρέψει και πλησίασε σε 21-19 με τον Σεϊρεκίδη στο 51’ και 21-20 με τον Αποστολίδη στο 56’. Ο Μούγιτς έδωσε την λύση στον Διομήδη κι έγραψε το 22-20. Ο Παπαδόπουλος έχασε πέναλτι στο 59’ και ο Διομήδης με τον Αργυρού έγραψε το 24-21 μισό λεπτό πριν το τέλος και «καθάρισε» το ματς για τον Διομήδη. Ο Φίλιππος μείωσε με τον Αρσενασβίλι και το ματς έληξε με 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 4-5, 6-7, 8-8, 12-11 (Ημίχρονο), 15-13, 16-14, 18-16, 21-18, 21-19, 24-22

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Σμυρνιώτης, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ιουλ. 7, Μούγιτς 5, Χειβιδόπουλος, Αϊβαλιώτης, Μάρκοβιτς 5, Μπεκιάρης, Χαντέλης, Τσατσάς, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Παπαδόπουλος Α., Τσιμπούλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Σεϊρεκίδης 6, Φιλόσογλου, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 3, Ασρενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 1, Παπαδόπουλος Σ. 2.

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 5/5-1/2.