Έχασε από την ΑΕΚ ο Φίλιππος

aek filippos

Την ήττα με 23-22 γνώρισε στο Κορωπί από την ΑΕΚ ο Φίλιππος. Η ΑΕΚ είχε σε όλο το ματς το προβάδισμα στο σκορ αλλά ο Φίλιππος ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ και στο τέλος μπορούσε να πάρει την ισοπαλία.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκε στην ΑΕΚ η οποία μπήκε με…άγριες διαθέσεις και προηγήθηκε με 9-3 στο 21’. Εκεί αντέδρασε ο Φίλιππος, έπαιξε καλή άμυνα και μείωσε σε 11-10 στο 29’. Με δυο γκολ του Μπακαούκα όμως η ΑΕΚ σταμάτησε το ξέσπασμα του Φιλίππου κι έκλεισε το ημίχρονο με 13-10.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 17-13 στο 39’ όμως ο Φίλιππος δεν άφησε να του ξεφύγει το παιχνίδι και μείωσε με τον Παπαδόπουλο σε 18-16 στο 43’.

Παρά την πίεση του Φιλίππου, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ έως το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 56’ ο Φίλιππος μείωσε σε 22-20 με τον Παπαδόπουλο κι είχε χαμένο σουτ από θέση εξτρέμ με τον Κωστακίδη για να πλησιάσει περισσότερο. Η ΑΕΚ απάντησε και με τον Νικολαΐδη ανέβασε την διαφορά σε 23-20 στο 58’. Ο Δεληγιάννης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, μείωσε σε 22-20 στο 58’ και έχασε επίθεση (μπλοκαρίστηκε το σουτ του) για να μειώσει ακόμη περισσότερο. Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι αλλά έκανε λάθος στην εκτέλεση ο Μπακαούκας και ο Σταύρος Παπαδόπουλος μείωσε με πέναλτι σε 23-22 εικοσιένα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Φίλιππος εκδήλωσε επίθεση αλλά ο Τσιλιμπάρης απόκρουσε το σουτ του Παπαδόπουλου και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-3, 8-3, 11-8, 13-10 ημ., 15-12, 17-14, 19-16, 20-17, 22-19, 23-22

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 1, Δημοσθένους, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης, Μπαλάς 4, Τσαούσης 4, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης Κ., Τσιλιμπάρης Ν., Χόντο, Χατζηκωνσταντίνου.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 3, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 2, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής, Βασιάδης, Αποστολίδης, Δραγκόλας, Κορωνάς Κ., Δεληγιάννης 4, Ντόβας, Μάντζος, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος Σ. 10.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 7-2, πέναλτι: 1/3-5/6.