Έχασε στα...σημεία από τον ΔΙΚΕΑ ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Την ήττα με 22-27 γνώρισε στην Βέροια από τον ΔΙΚΕΑ ο Φίλιππος. Αν και ξεκίνησαν άσχημα το ματς οι Βεροιώτες, βρήκαν ισορροπία στο παιχνίδι τους, επέστρεψαν στο ματς αλλά ο ΔΙΚΕΑΣ ήταν πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και κέρδισε.

Στο πρώτο μέρος, ο ΔΙΚΕΑΣ πήρε από την αρχή τον έλεγχο και έκανε ένα γρήγορο 1-8 στο 14’. Οι φιλοξενούμενοι εγκλώβισαν την επιθετική γραμμή του Φιλίππου (ένα γκολ μόνο στο πρώτο τέταρτο και με τον Τσιλιμπάρη στον πάγκο) μην αφήνοντας την μπάλα να περάσει στον πίβοτ και μπλοκάροντας τα περισσότερα περιφερειακά σουτ με τους Καραμπουρνιώτη, Παπαδιονυσίου κι έτσι ξέφυγαν στο σκορ.

Μετά το τέταρτο, ο Φίλιππος βελτίωσε σημαντικά την άμυνά του, έπαιξε πιο γρήγορα και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Έτσι πλησίασε 4-8 στο 20’ και 7-10 στο 26’. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα στα τελευταία λεπτά και με γκολ του Κόντη στην εκπνοή του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 10-13.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Φίλιππος πλησίασε ακόμη περισσότερο (14-16 στο 36’ και 17-18 στο 41’). Αν μάλιστα ο Κόντης είχε νικήσει τον Τσιλιμπάρη σε τετ α τετ το ματς θα γινόταν ισόπαλο. Η ευκαιρία χάθηκε και ο ΔΙΚΕΑΣ με Κωστακίδη, Παπακυπριανού, Κεδέρη πέρασε 18-22 στο 48’. Ο Φίλιππος μείωσε ξανά στα δυο τέρματα (20-22) αλλά ο ΔΙΚΕΑΣ παρέμεινε ψύχραιμος, κράτησε το προβάδισμά του και πέρασε με 21-25 στο 57' και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Αλέξης Αλβανός (Δεξιός ίντερ ΙΕΚ ΞΥΝΗ): «Ήταν δύσκολο και επικίνδυνο παιχνίδι κόντρα στον Φίλιππο, ο οποίος στον δεύτερο γύρο είναι πολύ ανταγωνιστικός. Είχαμε αγωνιστική πειθαρχεία και δείξαμε συγκέντρωση».

Αντώνης Κόντης (Αριστερός εξτρέμ Φιλίππου): «Ξεκινήσαμε πολύ νωθρά και βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ. Μειώσαμε το σκορ και πλησιάσαμε στο γκολ, αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε ή να περάσουμε μπροστά, έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι, θέλουμε να κρατήσουμε την καλή μας εικόνα».

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 1-6, 1-8, 4-8, 6-10, 10-13 (ημχ.), 14-16, 16-18, 18-20, 19-22, 21-23, 22-27

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Φιλόσογλου, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 2, Δημοσθένους 5, Κύρτσιος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 2, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Κόντης 4, Αποστολίδης, Γραμματικόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 6.

ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Καραμπουρνιώτης 1, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος 1, Κανδύλας, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 5, Παπακυπριανού 2, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/1-4/4.

{jlex}flickr:72157682246175616{/jlex}