Άνετη επικράτηση του Φιλίππου επί του Σεριφάτου (φωτογραφίες)

Με άνετη νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις μέσα στο 2016 ο Φίλιππος. Επικράτησε στην Βέροια του Σεριφάτου με 30-24 και αποκόμισε τους δύο βαθμούς. Αγωνιστικά το ματς κρίθηκε στο πρώτο μέρος. Ο Φίλιππος παραγωγικός στην επίθεση και αποτελεσματικός στην άμυνα προηγήθηκε με 18-10 και δεν επέτρεψε στο Σεριφάτο να σκεφτεί ότι μπορεί να πάρει κάτι στην Βέροια

Ο Φίλιππος ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα. Περιόρισε με καλές άμυνες τον αντίπαλο και με εύκολα γκολ στις αντεπιθέσεις προηγήθηκε με 9-5 στο 12 και 11-6 στο 17'. Το Σεριφάτο δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και Φίλιππος ανέβασε το σκορ στο 13-7 στο 25' και 17-9 στο 29'.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος ανέβασε την διαφορά ακόμη και στα εννέα τέρματα (21-12 στο 33') και από εκεί και μετά κατέβασε ταχύτητα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-18 στο 45' αλλά οι Βεροιώτες δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν περισσότερο. Πολύ γρήγορα ανέβασαν και πάλι την διαφορά (27-19 στο 52') έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση. Στα τελευταία λεπτά του ματς ο Στέλιος Σεϊρεκίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Μπαλτατζή, Δημήτρη Τριανταφυλλίδη και Χαραλαμπίδη. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Αρβανιτίδης.

Διαιτητές: Τζεφερόπουλος, Καζαντζίδης

Πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-6, 12-7, 14-8, 18-10 (ημ), 22-14, 23-15, 24-18, 26-19, 29-21, 30-24.

Πέναλτι: 1/1, 3/3 - Δίλεπτες: 4/1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 6, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 2, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 4, Ασποστολίδης 4, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δ., Βραζάλιτσα 7, Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 5.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: (Τούρκια) Νομικός 1, Τσεύλικος 2, Φάμπατς 1, Μούγιτς 2, Στουμπής 4, Ξηρός, Μανούσος, Στόιτς 5, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Γιούπης, Κβιλασβλίλι 6, Ζάτσε 3.