Logo

Ο χειρότερος φετινός Φίλιππος έχασε από την ΑΕΚ

Την δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Φίλιππος. Απέναντι στην ΑΕΚ παρουσίασε το χειρότερο φετινό του πρόσωπο και έχασε με 26-30, προβληματίζοντας τους φίλους του που γέμισαν το γήπεδο. Ο Φίλιππος ξεκίνησε άσχημα, υστέρησε σε όλους τους τομείς και πέταξε στα σκουπίδια ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να ανακάμψει. Στα μέσα του ημιχρόνου έκανε την προσπάθεια να γυρίσει το ματς αλλά δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του. Έτσι η ψύχραιμη και σοβαρή ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της και έφτασε δίκαια σε μια άνετη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος παρουσίασε πολύ άσχημη εικόνα κι έχασε την επαφή με το σκορ. Οι κακές επιλογές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τον άφησαν πίσω στο σκορ και δεν του επέτρεψαν να ανακάμψει όταν του δόθηκαν οι ευκαιρίες. Όσο περνούσε το ματς, η εικόνα του Φιλίππου χειροτέρεψε. Πολλά λάθη, νεύρα και δίλεπτες αποβολές και δυσκολία στο σκοράρισμα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-3 στην αρχή. Ο Φίλιππος αντέδρασε και χάρις στις αποκρούσεις του Μπουκοβίνα έμεινε κοντά στο σκορ αλλά δεν βρήκε τις λύσεις στην επίθεση για να πάρει και το πάνω χέρι.

Η ΑΕΚ διατήρησε την ψυχραιμία της, είχε πάθος και στο τελευταίο δεκάλεπτο μετέτρεψε το 6-9 του 19’ σε 7-15 στο 29’.

filippos aek1

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος βρέθηκε κι άλλο πίσω στο σκορ (8-16) αλλά άσκησε πίεση να επιστρέψει στο ματς. Παρότι πήρε άμυνες από τις αποκρούσεις του Ζλατάνου, επιθετικά είχε τα ίδια προβλήματα και παρέμεινε 6-7 γkολ μέχρι το 43'. Από εκεί και μετά, παίζοντας με περισσότερο πάθος, βρήκε σκορ και μείωσε σε 17-21 στο 46'.

Η ΑΕΚ στάθηκε ψύχραιμη στο κρισιμότερο σημείο του ματς και ανέκοψε το Βεροιώτικο ξέσπασμα. Βρήκε σκορ στην επίθεση και πέρασε με 18-24 στο 49'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συντήρησε το προβάδισμά της χωρίς να απειληθεί.

Πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 5-6, 6-9, 7-12, 8-15 (ημ.) 12-18, 13-20, 16-21, 18-24, 21-26, 26-30.

Πέναλτι: 2/5, 3/4, Δίλεπτες: 10/7

Αποβολή: Μιχαηλίδης (25' με 3η δίλεπτη)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Αρανιτίδης, Νικολαϊδης 4, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Δομπρής 1, Κόντης, Τριανταφυλλίδης 3, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας 1, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 2, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 4, Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 6.

ΑΕΚ: (Τούτσης) Τσικογιαννόπουλος, Γεωργιάδης 5, Μακρηγιάνης, Νικολαΐδης 5, Πέρρος 5, Σύγγαρης, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, ΆντρεΙτς 4, Χόγκας 9, Τσιβρανίδης, Αλικάκος, Μπαλάσκος.