Καρδιοχτύπησε με Πυλαία ο Φίλιππος (φωτορεπορτάζ)

Στις νίκες επέστρεψε την Τετάρτη ο Φίλιππος. Σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς, καρδιοχτύπησε να κερδίσει την Πυλαία στην Βέροια με 28-26. Ενώ οι Βεροιώτες έλεγχαν εύκολα στα 5/6 του αγώνα το παιχνίδι, στο τέλος χαλάρωσαν επικίνδυνα κι έδωσαν στην Πυλαία την ευκαιρία να τους απειλήσει.

Ο Φίλιππος δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στην άμυνα της Πυλαίας. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη, πήραν από νωρίς το προβάδισμα (5-2 στο 8') και με την πάροδο του χρόνου ανέβασαν την διαφορά. Στο 14' το σκορ έγινε 8-4 και στο 24' η διαφορά απέκτησε την μεγαλύτερη τιμή της (13-6). Στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου μέρους ο Φίλιππος "κατέβασε ταχύτητα" και έδωσε την ευκαιρία στην Πυλαία να μειώσει σε 14-9 και να πάει στα αποδυτήρια με 15-10.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βεροιώτες είχαν τον έλεγχο αλλά στο τέλος έκαναν το ματς ντέρμπι. Ο Φίλιππος χωρίς να φορτσάρει ανέβασε και πάλι την διαφορά. Στο 36' προηγήθηκε με 18-12 και στο 42' 21-15. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έριξε τον ρυθμό του και η Πυλαία βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 25-22 στο 53' και 25-24 στο 55'. Στο 57' η Πυλαία, μετά από άστοχο σουτ του Παπαδόπουλου, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Μπουκοβίνας κράτησε το προβάδισμα. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Παπαδόπουλος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα (26-24) κι έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του. Ο Παπαδόπουλος έδωσε και στις επόμενες επιθέσεις την λύση και κράτησε όρθια την ομάδα του που επικράτησε με 28-26.

Πεντάλεπτα: 1-0, 5-3, 9-4, 11-6, 13-6, 15-10 (ημ), 17-12, 19-14, 22-17, 24-19, 25-24, 28-26

Διαιτητές: Λινάρδος, Στεφανίδης

Δίλεπτες: 5/3, Κόκκινες: Τριανταφυλλίδης (55'), Καλόμοιρος (41').

Πέναλτι: 1/1, 4/6

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης, Νικολαΐδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 2, Χαραλαμπίδης, Δομπρής 4, Κύρτσιος, Κόντης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Μπουκοβίνας 1, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 1, Μπαλτατζίδης 2, Βραζάλιτσα 3, Παπαδόπουλος 4, Ψωμιάδης.

ΠΥΛΑΙΑ: (Γούσιος) Ανθομελίδης, Αντωνιάδης, Καλόμοιρος, Αλατσατιανός 1, Βραχιολίδης, Τσαβδάρης 5, Σεβαστίδης 5, Αλμπάνης, Παπαδόπουλος 2, Ζαφείρης, Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος 7, Σπυρόπουλος 2, Κατσαρός, Ανανιάδης 4.

filippos pylaia ananiadis

Τιμή στον Ανανιάδη

Λίγο πριν το ματς, η διοίκηση του Φιλίππου, δια χειρός νεαρών αθλητών, καλωσόρισε τον πρώην παίκτη της Μπάμπη Ανανιάδη με μια ανθοδέσμη. Οι νεαροί αθλητές, πρώην παίκτης του Μπάμπη Ανανιάδη έβγαλαν και μια φωτογραφία μαζί του.

filippos pylaia sigi

Ενός λεπτού σιγή

Λίγο πριν την έναρξη του ματς, η διοίκηση του Φιλίππου κράτησε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τάσου Δανήλου, που έφυγε πρόσφατα από κοντά μας.