Εύκολο απόγευμα με ΔΙΚΕΑ ο Φίλιππος

filippos dikeas11

Εύκολο απόγευμα απέναντι στον ΔΙΚΕΑ είχε ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα έπιασε υψηλή απόδοση και επικράτησε άνετα του αντιπάλου της με 28-25.

Ο Φίλιππος έβαλε τις βάσεις της νίκης στο πρώτο ημίχρονο. Με πολύ αποτελεσματική άμυνα, η οποία έδεσε με τις προσθήκες Βουτσά, Τσιλιμπάρη εγκλώβισε τον ΔΙΚΕΑ ενώ με την πολύ παραγωγική επίθεση (σε μεγάλη μέρα ο Βεσελίνοβιτς) ξέφυγε γρήγορα στο σκορ. Οι Βεροιώτες έκαναν ένα γρήγορο 4-0 στο 7' και επέβαλαν τον ρυθμό τους ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά σε 9-4 στο 12', 13-7 στο 22' και 18-10 στο 30'. Κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους, ο Δεληγιάννης ο οποίος εκτέλεσε χρέη προπονητή, φρέσκαρα την ομάδα αρκετές φορές χρησιμοποιώντας τους Μιλόσεβιτς, Χαραλαμπίδη, Τριανταφυλλίδη.

Το ματς κρίθηκε στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος προηγήθηκε με 20-10 στο 32' και 25-13 στο 39' και διατήρησε χωρίς δυσκολία την διαφορά έως το φινάλε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους εν όψει της δύσκολης συνέχεια και ο ΔΙΚΕΑΣ μείωσε το σκορ.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 9-5, 11-5, 15-9, 18-10 (ημ.), 21-12, 23-13, 26-16, 27-17, 28-19, 28-25

Δίλεπτες: 5/1, Πέναλτι: 0/0, 4/8

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Δεληγιάννης) Τσιλιμπάρης, Κότσιφας, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 2, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Δραγκόλας 3, Ανανιάδης 2, Βεσελίνοβιτς 6, Καρυπίδης, Βουτσάς 3, Σανίκης 6, Μπαντής 6.

ΔΙΚΕΑΣ: (Ιατρούδης) Τσακνής, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 1, Κατσίκης, Παπακυπριανού 3, Λεωνίδας 2, Κουρέτας, Χελιώτης, Χάλαρης 3, Πρσκάλο 4, Παπαδιονυσίου 3, Μελετάκος 2, Ζαμπούνης 7.