Βαριά ήττα του Φιλίππου από τον Διομήδη στην Βέροια

filippos diomidis65

Βαριά ήττα γνώρισε από τον Διομήδη στην Βέροια ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα πραγματοποίησε πολύ άσχημη εμφάνιση, δεν είχε καθαρό μυαλό, ομαδικό πνεύμα και οδηγήθηκε από τον πολύ καλό Διομήδη σε μια οδυνηρή ήττα με 23-32.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ άσχημη εξέλιξη για τον Φίλιππο. Ενώ το ξεκίνημα ήταν καλό και οι κινήσεις στην επίθεση έδιναν ελεύθερα σουτ, τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας έδωσαν την ευκαιρία στον Διομήδη να πάρει το πάνω χέρι και να περάσει στο σκορ. Αυτό δημιούργησε εκνευρισμό στο παιχνίδι του Φιλίππου, σταμάτησε την καλή κυκλοφορία της μπάλας και οδήγησε τους παίκτες του Κώστα Τούτση κυρίως σε ατομικές προσπάθειες που εξουδετέρωσε η άμυνα του Διομήδη. Αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 7-12 στο 22'.

Ο Φίλιππος είχε την ευκαιρία να μαζέψει την διαφορά όταν έμεινε με δυο παίκτες γηπέδου παραπάνω αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό. Ο Σαμαράς έκλεψε δυο φορές την μπάλα στην άμυνα και η διαφορά αντί να μειωθεί αυξήθηκε (8-14 στο 27').

filippos diomidis66

Παρά την ανάπαυλα, ο Φίλιππος δεν βρήκε την ηρεμία του. Συνέχισε να παίζει ατομικά κι όχι ομαδικά μπροστά και η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο (11-18 στο 32', 12-20 στο 38', 15-24 στο 45', 16-26 στο 50', 18-30 στο 55') αφού οι φιλοξενούμενοι εκτός από την πολύ αποτελεσματική άμυνα είχαν τον τρόπο να σκοράρουν. Έτσι το ματς στην επανάληψη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητές: Μπέτμαν, Τζαφερόπουλος

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-7, 7-11, 8-13, 11-16 (ημ), 12-18, 14-21, 15-24, 17-26, 18-30, 23-32

Δίλεπτες: 5/6, Πέναλτι: 6/7, 5/5

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τούτσης) Κότσυφας, Κορωνάς, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Ανανιάδης 2, Μιχαηλίδης, Νικολαΐδης, Δεληγιάννης 1, Δραγκόλας 2, Παπαδόπουλος 1, Βεσελίνοβιτς 1, Μαστορογιάννης 5, Καρυπίδης 9, Σανίκης 2, Μπαντής.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: (Δημητρούλιας) Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 6, Καρκαλάτος, Κρεμαστινός 4, Πασσιάς 6, Σιαματάς, Κοροβέσης, Άντρεϊτς 4, Ντάσεβιτς 1, Τουγκελίδης 1, Σαμαράς 2, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς 4, Λοΐζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 1.