Στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ ο Φίλιππος - Με ΑΕΚ στην επόμενη φάση

filippos krasnon

Στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ προκρίθηκε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν με 31-26 αλλά χάρις στην χθεσινή του νίκη (35-29) πήραν την πρόκριση. Ο Φίλιππος έλεγχε τον ρυθμό του ματς μέχρι το 53' και δεν έδειχνε να απειλείται. Όμως σε εκείνο το σημείο ο τραυματισμός του Σανίκη στέρησε από την Βεροιώτικη ομάδα τον πολυτιμότερό της παίκτη, δημιούργησε επιθετικά προβλήμα και έφερε τους Ρώσους να απειλούν με αποκλεισμό. Στο τελευταίο λεπτό ένα γκολ του Αποστολίδη κι ένα του Βεσελίνοβιτς κράτησαν την διαφορά του πρώτου ματς και έδωσαν στον Φίλιππο την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, επέβαλε τον ρυθμό του, κράτησε την αντίπαλη επίθεση χαμηλά και προηγήθηκε με 11-14.

Στο δεύτερο μέρος η Σκιφ μείωσε σε 15-16 στο 37' και ισοφάρισε σε 19-19 στο 44' εκμεταλλευόμενοι τα άστοχα πέναλτι του Φιλίππου. Οι Ρώσοι πίεσαν και μετά από λάθη της Βεροιώτικης ομάδας στην επίθεση πέρασαν με 22-20 στο 48'. Ο Φίλιππος αντέδρασε και ανέκοψε τον ρυθμό της Σκιφ μειώνοντας 23-22 με τον Σανίκη αλλά ο έμπειρος Βεροιώτης χτύπησε σκοράροντας και αποσύρθηκε. Χωρίς Σανίκη η επίθεση του Φιλίππου σταμάτησε να σκοράρει, οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 26-23 στο 53' και 28-24 στο 58' και 29-24 στο 59'. Ο Αποστολίδης μείωσε σε 29-25 ένα λεπτό πριν το τέλος και κυριολεκτικά έδωσε ανάσα στον Φίλιππο που φλέρταρε με τον αποκλεισμό. Οι Ρώσοι σκόραραν γρήγορα (30-25) και ο Βεσελίνοβιτς μείωσε σε 30-26 εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Οι Ρώσοι έβαλαν ένα ακόμη γκολ και το ματς τελείωσε 31-26.

Στην επόμενη φάση ο Φίλιππος θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Το πρώτο ματς (21 ή 22 Νοεμβρίου) στην Αθήνα και το δεύτερο στην Βέροια (28 ή 29 Νοεμβρίου).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κώστας Τούτσης): Ζλατάνος, Αλμπανίδης, Ανανιάδης, Αποστολίδης 2, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης, Δραγκόλας 2, Ευαγγελόπουλος, Μαστορογιάννης 3, Μιχαηλίδης 1, Παντελίδης, Παπαδόπουλος 2, Σανίκης 12, Βεσελίνοβιτς 4.

ΣΚΙΦ ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Αλεξάντερ Φρολόβ): Αρχιμπάσοφ 2, Μπλίζνοφ, Γκαράεβ 2, Κάρλοβ 7, Κασάτκιν, Κλούκο 1, Κοπόσοβ 1, Πασένοφ 3, Πτσενίκνικοφ 4, Σελούνκο, Σκουρίνσκλι 6, Σβιστούνοφ, Βολκόβ 3, Βολομπούιεφ 2, Βορομπέφ, Ζαμπολότιν.

Διαιτητές: Ντοϊτσίνοφ, Γκορέτσοφ (Βουλγαρία), Δίλεπτες: 3-4, Πέναλτι: 1/4-1/2.