Διασταύρωσαν τα ξίφη τους

akadimia nireas

Του Βασίλη Τσιφτελίδη

Δεν ανέδειξε νικήτρια η σημερινή πρωινή σπουδαία αναμέτρηση ,ανάμεσα στις δύο αξιόμαχες Ακαδημαικές πράγματι ομάδες, αφού ήρθαν ισόπαλες 1-1. Σαν γενική εικόνα παίχθηκε αξιόλογο - διαφήμιση - ποδόσφαιρο και από τους δύο αντιπάλους αντάξιο της φήμης και του τίτλου τους που φέρουν.

Ήταν ένα ματς αρκετά δυνατό -γρήγορο-με ικανοποιητικό ρυθμό, με σωστή κυκλοφορία της μπάλας πάνω -κάτω μπροστά και στις δύο εστίες, ισορροπημένο και με μοιρασμένες χαμένες κλασσικότατες ευκαιρίες. Είχε πάθος -αποφασιστικότητα για διεκδίκηση της νίκης και αναμφίβολα σαν θέαμα άρεσε στους λιγοστούς φιλάθλους ,που παρακολούθησαν με ιδιαίτερο αγωνιστικό ενδιαφέρον.

Στο Α ημίχρ. το προβάδισμα στο σκορ ,πήρε η γηπεδούχος ομάδα, μετά από υποδειγματική συνεννόηση των Σαρκατζή - Κουλουριώτη ,ο δεύτερος με γυριστό δυνατό βολέ έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενη ομάδα ,αυξάνοντας την απόδοση της στα πρώτα λεπτά, ευτύχησε αφού έχασε και αυτή με την σειρά της ρεσιτάλ από κραυγαλέες ευκαιρίες, να ισοφαρίσει με έξοχη κεφαλιά του Αργυρόπουλου μετά από αλφαδιασμένη υψηλή πάσα του Σοφιανίδη και 1-1.

Η Διαιτησία του κ. Νατσιούρα με λάθη [ ανέχθηκε πολλές φορές τα σκληρά φάουλ , υπήρξαν ένθεν και ένθεν τραυματισμοί παικτών]. Κακός ο πρώτος επόπτης κ.Σωτηριάδης -πολύ καλός ο δεύτερος κ.Καλυβιώτης Το αποτέλεσμα κρίνεται απόλυτα δίκαιο σύμφωνα με συνολική εικόνα του αγώνα.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ Μ: ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ Μανιόπουλο Γ. ΚΟΛΕΣΙΔΗΣ Καρατζάς [46' Παπαδόπουλος] Ασλανίδης Ταγκαλίδης Κικιδης [62' λ.τ.Μπατζίλας] ΣΑΡΚΑΤΖΗΣ Σιδηρόπουλος ΚΟΥΛΟΥΡΙΩΤΗΣ Ηλιάδης

ΑΚΑΔΗΜΙΑ Β: ΚΟΥΒΑΡΟΣ Ταρατσίδης Μπρανιώτης ΜΟΥΚΑ [57' Πορφύρης] Παπαδόπουλος Χ ΜΠΟΥΡΚΑΤΖΙΣ [86' Σαντικίδης] Κούβαρος Εμ [ 21΄' λ.τ.Απαζίδης] ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΟΦΙΑΝΙΔΗΣ Καλτσάς Γκιουλέκας