Κέρδισε και τον Ηλυσιακό ο Φίλιππος κι έμεινε στην κορυφή

filippos ilisiakos

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς σημείωσε το Σάββατο το απόγευμα ο Φίλιππος. Επικράτησε με του Ηλυσιακού με 73-63 και παρέμεινε στην κορυφή της Α2 (φωτό απο το ματς).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο. Με καλή άμυνα, λύσεις στην επίθεση και κυριαρχία κάτω απο τις δυο ρακέτες, οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 17-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός βελτιώθηκε σημαντικά ενώ ο Φίλιππος ήταν άστοχος από μέση και κοντινή απόσταση. Έτσι, ο φιλοξενούμενος ροκάνισε την διαφορά και πέρασε μπροστά με 22-23 στο 15', 24-26 στο 17' και 27-30 στο 18'. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους ο Φίλιππος ισορρόπησε και με καλάθι του Λευκαδίτη πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλος (33-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος πήρε ξανά τον έλεγχο. Έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του, έλεγξε τα ριμπάουντ με τον Κασαμπαλή και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Έτσι, προηγήθηκε με 39-35 στο 23', 45-40 στο 27' και 51-43 στο 29'.

Στο τελευταίο δέκαλεπτο ο Ηλυσιακός αιφνιδίασε και πλησίασε σε 51-50. Ο Φίλιππος απάντησε και με τρϊποντο του Γκιουλέκα προηγήθηκε με 56-50 και με καλάθι και φάουλ του Τραϊανού 59-50 στο 34'.
Ο Ηλυσιακός για να μην χάσει την επαφή με το σκορ πίεσε σε όλο το γήπεδο αλλά ο Φίλιππος είχε τις λύσεις και προηγήθηκε με 63-53 στο 37' 66-55 στο 38'. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Φίλιππος απλά συντήρησε την διαφορά.

Διαιτητές: Παντελίδης-Λαζαρίδης-Τσιρτσιμάλης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 33-33, 61-46, 73-63

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 7 (1), Μαρτίνς 1, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11, Δεληγιώργης 18 (1τρ., 6ασ., 5κλ.), Πλιούκας 10, Γκιουλέκας 16 (2), Κασαμπαλής 6 (13ρ., 4ας.), Λευκαδίτης 4, Πεχλιβάνος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Τζιβελέκας 2, Δρόσος 2, Ζώρζος 6, Καρτέρης 7 (1), Νικολακόπουλος 3 (1), Περδικάρης 7, Βλάχος 9 (1), Κακλαμανάκης 2, Τσιώκος 13, Αναγνωστάκης 12 (1τρ., 4ασ., 3κλ.).