Έχασε από τον Φοίβο ο Φίλιππος

filiippos handball 2015

Έχασε στο δεύτερο φιλικό του τουρνουά "Στέφανος Οικονομόπουλος" ο Φίλιππος. Απέναντι στον Φοίβο, γνώρισε την ήττα με 28-31.

Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος μπήκε δυνατά και δεν έχασε λεπτό το προβάδισμα. Με τον Αποστολίδη να οδηγεί στο σκοράρισμα (4 γκολ),τον Παπαγεωργίου να έχει επτά αποκρούσεις, με καλά ποσοστά ευστοχίας (75%) και παρά τα 9 λάθη, οι παίκτες του Βασίλη Σκανδάλη προηγήθηκαν με 6-12 στο 20ο λεπτό και έκλεισαν το ημίχρονο με 13-15.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος ανέβασε την απόδοσή του και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε με 17-15 στο 36ο λεπτό. Ο Φοίβος επέστρεψε και προηγήθηκε στο 42' με 19-20. Μέχρι το 50' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ο Φοίβος ξέφυγε στο 56' με 25-29, εκμεταλλευόμενος τέσσερις αποκρούσεις του Κότσιφα που μετατράπηκαν σε γρήγορες εύστοχες επιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά ο Φοίβος κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 28-31.

Από τον Φοίβο απουσίασε ο Ναουμίδης, ενώ από τον Φίλιππο έλειψαν οι Σανίκης, Δεληγιάννης, Παπαδόπουλος. Το πρωί του Σαββάτου, στις 11.00 ο Φοίβος θα αντιμετωπίσει τη ΧΑΝΘ και σε περίπτωση νίκης θα προκριθεί στον τελικό (17.45), όπου ήδη βρίσκεται ο ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 4-8, 6-12, 9-12, 13-15, (ημχ), 16-15, 19-19, 21-21, 24-24, 25-28, 28-31.

Δίλεπτα: 7-6

Φίλιππος: Αρβανιτίδης, Δομπρής 1, Κωστακίδης 5 (5/6), Μπαντής 5 (5/11), Μάντζος, Ζλατάνος, Κορωνάς, Βασιάδης 2, Δραγκόλας 1, Ντόβας 2, Δινάλης, Τριανταφυλλίδης 5 (3/4 σουτ, 2/2 πέναλτι), Ψωμιάδης, Βραζάλιτσα 5, Ζευγαρόπουλος 2, Ευαγγελόπουλος, Αποστολίδης.

Φοίβος: Κότσιφας (9 αποκρούσεις) , Σαουλίδης 2, Καφαντάρης, Πίτσιος 3, Μέτσης 2, Καράγγελος 1, Βότσης 2, Μπαλαμός 2, Παρασκευαΐδης, Αποστολίδης 7 (5/8 σουτ, 2/2 πέναλτι), Χατζηαγαπίου 1, Σεϊρεκίδης 4 (3/3 σουτ, 1/1 πέναλτι), Ντουλματζής, Τσιντίδης, Κοπαΐδης, Καβουσανάκης 5 (5/6), Παπαγεωργίου (8 αποκρούσεις), Χατζηβακαλέλης 2, Τσαμεσίδης.

Κόκκινη: Κωστακίδης 48:03 (επικίνδυνο παιχνίδι).