Διέλυσαν την Λεπτοκαρυά οι Αετοί

Την πιο ευρεία σε έκταση νίκη τους στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Αετοί Βέροιας, που επικράτησαν του Μέγα Αλέξανδρου στο Λιτόχωρο με σκορ 121-47.

Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στους ουραγούς και έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως θα κυριαρχήσει αγωνιστικά κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ημαθιώτες σημείωσαν 28 πόντους και δέχτηκαν μόλις 2, ενώ παρά το γεγονός πως έγιναν πολλές αλλαγές, η διαφορά αυξανόταν σταδιακά και "έκλεισε" στο +74.

Πρώτος σκόρερ για τους "ασπρόμαυρους" ήταν ο Κωστής Γκεκόπουλος, που σημείωσε 40 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάκης Ιωσηφίδης με 22 και Δημήτρης Παπαδόπουλος με 21.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς το Σάββατο 10/3 στο ΔΑΚ "Βικέλας" με αντίπαλο την Κούπα Κιλκίς.

Τα δεκάλεπτα : 2-28, 14-59, 25-89, 47-121

Οι πόντοι των Αετών : Ιωσηφίδης 22 (2), Παπαδόπουλος 21 (3), Ουζούνης 12, Γκεκόπουλος 40, Πάππου 4, Χρυσάφης 14, Βλαχάκης 4, Κασάπης 4, Τσιμτσιρίδης