Διέλυσαν τον Κολινδρό οι Αετοί

Μία ακόμη νίκη για τους Αετούς Βέροιας στο φετινό πρωτάθλημα της Β ΕΚΑΣΚΕΜ, η 8η συνολικά σε ισάριθμα παιχνίδια. Επικράτησαν με 122-34 του Κολινδρού.

Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη πάτησε...γκάζι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο κρύο λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας ΔΑΚ "Βικέλας" (σχολιάστηκε αρνητικά από τους παριστάμενους η...πολική θερμοκρασία που επικρατούσε στο Κλειστό) επικράτησε εύκολα με 112-34.

Πρώτος σκόρερ για τους "ασπρόμαυρους" ήταν ο Μάκης Ιωσηφίδης, ο οποίος σημείωσε 39 με 7 συνολικά τρίποντα και τον ακολούθησε ο Πάνος Τσιμτσιρίδης, που έφτασε τους 17.

Παράλληλα με το σερί νικών, οι Αετοί διατηρούν και το εντυπωσιακό ρεκόρ στην άμυνα και συγκεκριμένα το ότι έχουν δεχτεί λιγότερους από 50 πόντους σε όλα τα ματς. Χαρακτηριστικό είναι πως σήμερα δέχτηκε μόλις έναν(!) πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Επόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 9/12 στη Γουμένισσα με αντίπαλο τον τοπικό ΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα : 21-7, 42-21, 73-22, 122-34

Οι πόντοι των Αετών : Τσιμτσιρίδης 17, Ιωσηφίδης 39 (7), Ουζούνης 10 (1), Πάππου 12, Χρυσάφης 9 (1), Ιατρού 6, Βλαχάκης 8, Παπαδόπουλος, Κασάπης 8, Ντιπτένης 3