Ήττα σοκ του ΑΟΚ στην Βέροια στον πρώτο τελικό

Το 1-0 στη σειρά των τελικών έκανε ο ΦΟ Αριδαίας, "σπάζοντας" την έδρα του ΑΟΚ Βέροιας.Η ομάδα της Πέλλας είχε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, έτσι όπως είχε διαμορφωθεί τόσο με τη λήξη του πρώτου μέρους (38-27) όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο (53-44).

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο και το ισόπαλο 14-14 φανέρωσε την εικόνα των δύο ομάδων στο διάστημα αυτό. Σταδιακά όμως, η ομάδα του Θωμά Τούσα άρχισε να ανεβάζει στροφές και βελτιώνοντας τα ποσοστά της, διαμόρφωσε μια διαφορά, η οποία "έκλεισε" στους 9 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Έχοντας τους Γιαννουζάκο και Μάντσο σε πολύ καλή μέρα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ελέγχουν την κατάσταση και στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο διατήρησαν το ίδιο επίπεδο στη διαφορά του σκορ και έδειξαν πως ο νικητής στη σημερινή αναμέτρηση θα είναι μια τυπική διαδικασία.

Ο ΦΟΑ όμως κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 9-23 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στη μεγάλη ανατροπή, που του δίνει πλέον το πλεονέκτημα ενόψει του αγώνα του Σαββάτου 13/5

Οι παίκτες κλειδιά των φιλοξενούμενων ήταν ο Μπεγλόπουλος (17 π. με 3 τρ.) και ο Αβραμίδης (15 π. επίσης με 3 τρ.), ιδιαίτερα στο 4ο δεκάλεπτο με τα καθοριστικά καλάθια που σημείωσαν.

Τα δεκάλεπτα : 14-14, 36-27, 53-44, 64-67

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 9, Ουσουλτζόγλου 8, Χρυσάφης, Γκανάς 6 (2), Ορφανίδης, Βοργιατζίδης, Καπνάς 6 (1), Παπουλίδης 2, Μάντσος 12 (2), Λέφας 6, Γκεκόπουλος, Γιαννουζάκος 15 (3).

ΦΟ Αριδαίας : Αμπάρης, Κανονίδης 2, Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 14, Μπεγλόπουλος 17 (3), Αργυρός, Αβραμίδης 15 (3). Αμανίδης. Μακρόπουλος 7 (2), Στρέπκος 2, Τζάτσης 10 (2).