Κέρδισε στην Πιερία τον Βατανιακό ο ΑΟΚ - Τα αποτελέσματα

Την 8η νίκη του σε 9 παιχνίδια πανηγύρισε στην Κατερίνη ο ΑΟΚ Βέροιας, που επικράτησε με 79-74 του Βατανιακού.

Χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοση της αλλά και χωρίς να χάσει ποτέ το προβάδισμα, η ομάδα του Θωμά Τούσα έκανε το χρέος της στη γειτονική Πιερία και διατήρησε τη διαφορά τους ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο ΦΟ Αριδαίας.

Οι Βεροιώτες ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο επιδόθηκαν σε εντυπωσιακό σερί εύστοχων σουτ, με αποτέλεσμα να σκοράρουν 27 πόντους.

Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, ο ΑΟΚ διατήρησε σταθερά το προβάδισμα πάνω από τους 10 πόντους (μεγαλύτερη διαφορά λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, 22-40) ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (58-61) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και βγάζοντας εύκολους πόντους, ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (58-67), τέσσερα περίπου λεπτά πριν τη λήξη.

Η μαχητική ομάδα της Κατερίνης όμως δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους τέσσερις πόντους (71-75) 36" πριν τη λήξη, χωρίς όμως να καταφέρει στο τέλος να κάνει τη μεγάλη ανατροπή

Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟΚ, το Σάββατο 10/12 και ώρα 18.00 με αντίπαλο τον τρίτο της βαθμολογίας Πανεδεσσαϊκό στο ΔΑΚ Βικέλας

Τα δεκάλεπτα : 14-27, 27-40, 45-57, 74-79

Οι πόντοι του ΑΟΚ : Τρομπούκης 6, Ουσουλτζόγλου 2, Ορφανίδης, Γκανάς 8 (2), Πιπερτζής, Βοργιατζίδης, Καπνάς 5, Τυριακίδης 3 (1), Μάντσος 22 (1), Λέφας 14, Γκεκόπουλος 6, Γιαννουζάκος 13 (2)