Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Φίλιππος

filippos arkadikos gioulekas

Την πρόκριση στην επόμενη φάση κυπέλλου πέτυχε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες με κορυφαίους τους Κασαμπαλη, Τριχόπουλο, Γκιουλέκας, έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν τον Αρκαδικό του Νίκου Χατζή Με 60-58.

Στο πρώτο μέρος οι Αρκάδες επέβαλαν τον ρυθμό τους. Παρά την φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Φιλίππου στην άμυνα, ξέφυγαν στο σκορ με διαφορά που σε έφτασε και τους δέκα πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Φίλιππος παρά τις δυσκολίες στο σκοράρισμα μείωσε σε 25-32 στο 19' και πλησίασε σε 31-34 στο 22'.

Εκεί ο Αρκαδικός ανέκαμψε και προηγήθηκε με 32-42 στο 25'. Ο Φίλιππος έβαλε την μπάλα στην ρακέτα κακά στο επόμενο τρίλεπτο ισοφάρισε 44-44 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 47-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έγινε πιο αποτελεσματικός και πέρασε μπροστά με 55-53 στο 34'. Από εκεί και μετά το ματς έγινε ντέρμπι και κύλησε πόντο πόντο με τον Φίλιππο να διατηρεί το πάνω χέρι. Ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα με 57-56 στο τελευταίο δίλεπτο κι έχασε εύκολα καλάθια για να διευρύνει το προβάδισμα. Έτσι, ο Αρκαδικός σε μια γρήγορη επίθεση 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πέρασε μπροστά με 57-58 με λέι απ του Καρύδα. Ο Γκιουλέκας, με καλάθι και φάουλ, έφερε πάλι μπροστά τον Φίλιππο με 60-58. Ο Τριχόπουλος σταμάτησε στον αέρα τον Τζόρτζεβιτς αλλά έχασε δυο ελεύθερες βολές στα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην τελευταία του επίθεση ο Αρκαδικός προσπάθησε να πάρει το ματς με υπό πίεση τρίποντο του Καρύδα αλλά αστόχησε.

Στην επόμενη φάση, ο Φίλιππος θα υποδεχθεί το Εθνικό Πειραιώς, την Τετάρτη στην Βέροια.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 25-34, 49-51, 60-58

Διαιτητές: Πανταζής-Σιμητόπουλος-Συμεωνίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Τραϊανός 6, Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 17 (3), Κασαμπαλής 11, Αργύρης, Τριχόπουλος 10, Λευκαδίτης 7.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Νοέας, Κωνσταντινού 2, Καρύδας 11 (1), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 3 (1), Μάλλιος 9 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Εζόμο 6, Τζόρτζεβιτς 20.