Σημαντικό βήμα σωτηρίας έκανε ο Φίλιππος - Κέρδισε τον Αετό στην Βέροια (φωτορεπορτάζ)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα που του δίνει σοβαρές πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες επικράτησαν με 77-69 του Αετού παίζονταν αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος και την άλλη εβδομάδα θα παίξουν την κατηγορία κόντρα στον Ηρακλή, στην Θεσσαλονίκη. Κλειδί στην σημερινή νίκη του Φιλίππου, ήταν η πολύ καλή άμυνα του Τριχόπουλου στον Ροδόστογλου, στο β' μέρος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο. Μπορεί να «μάτωναν» για να φτάσουν στο καλάθι οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα, πήραν ένα προβάδισμα μετά το πεντάλεπτο παίζοντας καλή άμυνα. Συγκεκριμένα, προηγήθηκαν με 10-5 στο 7' και 13-6 στο 8'. Στο επόμενο δίλεπτο όμως, ο Αετός βρήκε τρόπο να «τρυπήσει» την Βεροιώτικη άμυνα και να μειώσει σε 15-12 στο 9' και 16-14 στο 10'. Με τρίποντο όμως του Τραϊανού, το δεκάλεπτο έκλεισε 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα του Φιλίππου χαλάρωσε και ο Αετός πλησίασε στο 41' σε 19-18 και λίγο αργότερα, στο 14' πέρασε μπροστά με 23-27. Ο Φίλιππος ισορρόπησε το ματς, πήρε και προβάδισμα στο 18' (32-30) αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο και βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω με 37-39.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ήταν άσχημο για τον Φίλιππο που μπήκε μουδιασμένα και βρέθηκε να χάνει με 39-44 στο 23'. Η είσοδος όμως του Τριχόπουλου στην πεντάδα του Φιλίππου άλλαξε τις ισορροπίες.

Ο έμπειρος γκαρντ του Φιλίππου σταμάτησε τον Ροδόστογλου (19 πόντους στο πρώτο μέρος) και με τρίποντό του έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Φίλιππο στο 25' (48-46). Από εκεί και μετά, οι Βεροιώτες επέβαλαν τον ρυθμό τους, με τρίποντο του Τραϊανού προηγήθηκαν με 51-46 και με νέο καλάθι τριών πόντων του Τριχόπουλου πέρασαν με 54-48 στο 28'. Το Βεροιώτικο κρεσέντο συνεχίστηκε και με πέντε πόντους του Κασαμπαλή ο Φίλιππος πέρασε με 59-50 στο 29' και 61-51 στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε το πάνω χέρι. Συντήρησε την διαφορά του και πέρασε με 70-59 στο 36' και 72-61 στο 38'. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Αετός πίεσε. Μείωσε με "γκολ - φάουλ" του Ροδόστολγου σε 74-59 στα 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά ο Πεταλωτής με μια βολή έγραψε το 75-69 και στην συνέχεια ο Γκιουλέκας κατέβασε αμυντικό ριμπάνουντ μετά από άστοχο σουτ και κέρσισε και φάουλ. Ο Γκιουλέκας με δυο εύστοχες βολές, έγραψε το 77-69 και σφράγισε την Βεροιώτικη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παφίλης, Τζαφλέρης

Δεκάλεπτα: 19-14, 37-39, 61-53, 77-69

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Γκίμας) Πεταλωτής 5, Αμπέλε 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 15 (2), Δεληγιώργης, Πλιούκας 17 (2), Γκιουλέκας 13 (19), Κασαμπαλής 9, Αργύρης, Τριχόπουλος 6 (2), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 10.

ΑΕΤΟΣ: (Μάγειρας) Θεοδωράκος, Μητσάκης 2, Κουκούνιας 6, Αράπης 11 (2), Κόκκαλης 6, Βαρβάβας, Μόρφης 2, Τοπάλης, Μιχόπουλος 6 (1), Ροδόστογλου 29 (3), Πέτρουλας 4, Τσουγγαράκης 3.