Κατώτερος των περιστάσεων ο Φίλιππος έχασε από την Λευκάδα

filippos lefkada

Την ήττα με 63-69 γνώρισε στο Μακροχώρι από την Λευκάδα ο Φίλιππος. Η ομάδα της Βέροιας έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, είχε πολλά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Κυρίτση και πολλές δυσκολίες στην επίθεση με αποτέλεσμα στα κρίσιμα σημεία να μην μπορέσει να ανταπεξέλθει και να οδηγηθεί στην ήττα.

Η Λευκάδα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-7 στο 4' αλλά ο Φίλιππος με τρίποντα των Δεληγιώργη, Γκιουλέκα και καλάθι του Πλιούκα πέρασε με 10-7 στο 6'. Το ξέσπασμα του Φιλίππου δεν κράτησε παραπάνω και οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το δεκάλεπτο.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη και του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Λευκάδα είχε το προβάδισμα (20-24 και 23-26) αλλά ο Φίλιππος αν και δύσκολα έφερνε το ματς στα ίσα. Προς το τέλος του δεκαλέπτου η Λευκάδα προηγήθηκε με 29-35 αλλά ο Δεληγιώργης με τρίποντο μείωσε 32-35 κι έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λευκάδα πήρε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με 32\37 αλλά ο Φίλιππος ισοφάρισε (37-37). Παρά την Βεροιώτικη πίεση, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες άστοχες. Με τρίποντο του Δεληγιώργη ο Φίλιππος πέρασε μετά από πολύ ώρα μπροστά με 49-48 στο 34' αλλά βολές από τεχνική ποινή στον Βεροιώτικο πάγκο και τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι πέερασαν μπροστά με 49-53.

Ο Φίλιππος πίεσε για να γυρίσει το ματς και με τον Δεληγιώργη προηγήθηκε με 57-56 στο 39' αλλά ο Κυριακόπουλος με τρίποντο έδωσε άμεσα προβάδισμα ξανά στην Λευκάδα με 57-59. Ο Φίλιππος έχασε την επίθεση και ο Μάρτζος με δυο εύστοχες βολές έγραψε το 57-61 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ο Μάρτζος έκανε κλέψιμο στην άμυνα και με λέι απ έκανε το 57-63. Ο Φίλιππος μείωσε σε 59-63 και έβγαλε άμυνα 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γκιουλέκας με μπάσιμο μείωσε σε 61-63 στα 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Γκιουλέκας έκανε φάουλ στον Κυρίτση και αυτός με δυο εύστοχες βολές έγραψε το 61-65. Ο Γκιουλέκας προσπ'άθησε να πάρει μόνος την επίθεση αλλά έκανε επιθετικό φάουλ. Η Λευκάδα διατήρησε την ψυχραιμία της στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έφτασε στη νίκη με 63-69.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-35, 44-46, 63-69.

Διαιτητές: Παγώνης-Φακίτσας-Γερακίνης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής 8, Μάρτινς, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 5 (3κλ.), Δεληγιώργης 17 (5/7τρ.), Πλιούκας 2, Γκιουλέκας 19 (2/7τρ.), Κασαμπαλής 4 (9ρ.),  Τριχόπουλος 5 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 3.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 8 (2τρ., 3κλ.), Μάρτζος 8 (1), Αργυρός, Κυρίτσης 36 (18/20β..), Καραδολάμης, Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 5, Σκλάβος 3 (1τρ., 9ρ.), Μπέσκας, Βαγενάς, Αποστολίδης 5.