Άσχημο ποδαρικό για τον Φίλιππο - Έχασε από τον Ηρακλή στην Βέροια

filippos iraklis

Την ήττα με 63-65 γνώρισε από τον Ηρακλή (φωτό) ο Φίλιππος στο πρώτο ματς του 2015. Οι Βεροιώτες ενώ είχαν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν είχαν λύσεις στην επίθεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και βρέθηκαν να κυνηγούν τον Ηρακλή ο οποίος είχε σε μεγάλη μέρα τον Αποστολίδη και έφτασε στη νίκη.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο. Ο Φίλιππος ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 αλλά ο Ηρακλής απάντησε γρήγορα και πέρσε μπροστά με 6-10. Από εκεί και μετά το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι το ημίχρονο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια.

Στο τρίτο δεκέλεπτο ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι. Με καλή άμυνα, πήρε το προβάδισμα και πέρασε μπροστά με 44-39 στο 28', διαφορά που συντήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος μπήκε άσχημα. Με πολλά προβλήματα στην επίθεση και τον Γκιουλέκα φορτωμένο με τέσσερα φάουλ, ο Φίλιππος έχασε το προβάδισμα και με δυο τρίποντα του Αποστολίδη, βρέθηκε να χάνει με 46-51 στο 34'.

Ο Φίλιππος προσπάθησε να διατηρηθεί στο ματς και με τρίποντο του Τραϊανού μείωσε σε 53-55 στο 36'. Ο Ηρακλής είχε την ψυχραιμία να διατηρήσει το προβάδισμα και με τον Αποστολίδη σε μεγάλη μέρα προηγήθηκε με 55-61 στο 38'. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Φίλιππος προσπάθησε να γυρίσει το ματς, και με τον Πεταλωτή μείωσε σε 63-64 6 δευτερόλεπτα πριν το φιναλε. Ο Κοθρας ευστόχησε σε μια βολή κι έκανε το 63-65 και ο Φίλιππος είχε άστοχο τρίποντο με τον Τραϊανό στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 16-14, 31-32, 46-41, 63-65.

Διαιτητές: Παφίλης-Ξενικάκης-Φακίτσας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Λευκαδίτης 7 (1), Πεχλιβάνος, Τριχόπουλος 2, Κασαμπαλής 9 (8ρ.), Γκιουλέκας 12 (1), Πλιούκας 12, Δεληγιώργης, Τραϊανός 6 (2), Σιδηρόπουλος, Μαρτίνς 4, Πεταλωτής 11 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δαμαλής): Σταματογιάννης, Μιχάλογλου 7 (1), Ονάσογλου 5, Γαρέζος, Χρυσόπουλος 5 (1), Αράπης, Καραγκιολίδης 6, Κοθράς 6, Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 20 (4/4δ., 4/5τρ., 5ρ.), Δέσπος 14 (10ρ.,6ασ., 2κλ.)