Έχασε χωρίς αντίσταση από τον Αετό ο Φίλιππος

filippos ethnikos

Την ήττα χωρίς να προβάλει σθεναρή αντίσταση γνώρισε από τον Αετό ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έμειναν πίσω στο σκορ από την αρχή του ματς και δίκαια έχασαν με 82-60 από τον Αετό.

Από την αρχή του ματς φάνηκε η άσχημη ημέρα του Φιλίππου. Με κακή άμυνα και χωρίς λύσεις στην επίθεση, ήταν αναμενόμενο ότι ο Φίλιππος θα βρεθεί να κυνηγά από πολύ νωρίς στο σκορ. Ο Αετός προηγήθηκε με 13-4 στο 4' και 22-10 στο 9'. Ο Ο Αετός ανέβασε κι άλλο την διαφορά στο 13' (29-15) κι έδειξε ότι ήταν το αφεντικό του ματς. Στα επόμενα λεπτά υπήρξε μια πρόσκαιρη αντίδραση του Φιλίππου και στο 17' οι Βεροιώτες μείωσαν σε 32-26. Δεν είχαν διάρκεια στο ξέσπασμά τους και γρήγορα βρέθηκαν πίσω με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων (38-27 ημίχρονο).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Ξέφυγαν στο σκορ με 54-40 στο 26' και 64-44 στο 30' Εκεί τελείωσαν όλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αετός απλά συντήρησε την διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 25-13, 38-27, 64-44, 82-60

Διαιτητές: Δεσλής,-Παγώνης-Κοντύλης

Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 2 (6 ασίστ), Κουκουνάς 8, Κόκκαλης 18 (6 ριμπάουντ), Μπασδέκης 7 (1), Βαρνάβας 2, Αράπης 2, Τοπάλης 5 (1), Μιχόπουλος 3 (1), Ροδοστόγλου 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέτρουλας 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζουγκαράκης 4

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 4, Αντελέ 4 (6 ριμπάουντ), Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 5 (1), Δεληγεώργης 5 (7 ριμπάουντ), Πλιούκας 7 (1), Γκιουλέκας 5 (1), Κατσαμπάνης 4, Αργύρης 1, Τριχόπουλος 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 11.