Τρίτωσε το...κακό για τον Φίλιππο - Έχασε στην Λευκάδα

filippos arkadikos gioulekas

Μετά τις τρείς νίκες σερί, ήρθε η σειρά για τρεις ήττες στην σειρά. Ο Φίλιππος αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο στην Λευκάδα και έχασε με 83-71 από την τοπική Δόξα.

Οι Βεροιώτες μπήκαν καλά στο ματς και με ιδιαίτερα παραγωγική επίθεση δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του. Από εκεί και μετά όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι μπλόκαραν την επιθετική γραμμή του Φιλίππου και τον άφησαν πίσω στο σκορ. Η Δόξα ξέφυγε με 37-29 στο 17' και έκλεισε το ημίχρονο με 45-36.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς αλλά δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Η Δόξα διατήρησε το προβάδισμά της (55-47 στο 27') και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν...γκάζι και ξέφυγαν με 74-60 στο 34'. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Ο Φίλιππος δεν επέτρεψε να ξεφύγει πολύ ψηλά το σκορ αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει και στο ματς. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους (81-69 στο 38') και έφτασαν άνετα στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 45-36. 67-53, 83-71

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Τζίμα

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Αποστολίδης 9, Γεωργάκης, Γαρμπής 2, Σκλάβος 9 (1), Αναγνωστόπουλος 18, Συμεωνίδης 6 (4ασ.), Καραδολάμης 11 (3), Αργυρός, Χίμπερτ, Μουρατίδης 8 (1), Μάρτζος 7 (1), Κυριακόπουλος 13 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 17 (3τρ., 9ρ., 4κλ., 2ασ.), Δεληγιώργης 2 (5ασ.), Πλιούκας 8 (2), Γκιουλέκας 17 (0/7τρ.), Κασαμπαλής 13, Τριχόπουλος 2, Χατζημασούρας, Λευκαδίτης 12 (1).