Έχασε στην Πρέβεζα ο Φίλιππος

Την ήττα με 66-60 γνώρισε στην Πρέβεζα από τη Νικόπολη ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες προσπάθησαν να πάρουν άλλη μια νίκη αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έμειναν χωρίς σκορ για έξι λεπτά και είδαν τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ και να φτάνουν στη νίκη.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 11-18 στο 8' με τρίποντο του Βάλιου και έκλεισε με προβάδισμα έξι πόντων το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πλησίασαν στο σκορ (21-23 και 24-25 στο 14') , ισοφάρισαν με τρίποντο του Βαγενά (27-27) στο 18' και πήραν το προβάδισμα με τον Μαρκόπουλο (29-27) λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος με γκολ - φάουλ του Μπάλλα, η Νικόπολη προηγήθηκε με 39-34. Ο Φίλιππος αντέδρασε και στο 28' προηγήθηκε ξανά (44-45) με καλάθι του Σουτζόπουλου ενώ στο 29' ο Παραπούρας με τρίποντο σημείωσε το 44-48.

Με καλές άμυνες, η Νικόπολη κράτησε έξι λεπτά χωρίς σκορ τον Φίλιππο, ισοφάρισε στο 33' (51-51) και πέρασε με 59-51 στο 36'. Ο Φίλιππος δεν βρήκε λύσεις για να σταματήσει το ξέσπασμα των γηπεδούχων και η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε στο 39' (65-56). Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 66-60 χωρίς να κινδυνεύσουν.

Δεκάλεπτα: 15-21, 32-29, 47-51.66-60

Διαιτητές: Λελούδας – Κοντογιάννης

Νικόπολη (Μυριούνης): Βαγενάς 10, Αργυρός 2, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6, Σταμούλης, Κακιούζης 15, Παπαμιχαήλ, Γεωργάκης 2, Νίκας 7, Μακρόπουλος 9, Μπέλλος, Μπάλλας 15.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόκας Α., Τσεσμετζίδης, Τόκας Π., Βάλλιος 7, Τσιακλαγκάνος 5, Μαρκόπουλος 5, Καβαργύρης, Κοθράς, Παραπούρας 16, Σουτζόπουλος 19, Καντάρκος 8.