Επιστρέφει στην Β' εθνική παρά την ήττα στον Βόλο ο Φίλιππος

Την επιστροφή στην Β' εθνική εξασφάλισε ο Φίλιππος Βέροιας, παρά την ήττα στον Βόλο ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν με 84-72 από τη Νίκη Βόλου αλλά προστάτεψαν την διαφορά του πρώτου αγώνα (91-67) και ακόμη και σε ισοβαθμία με τους Βολιώτες έχουν το πάνω χέρι (απομένουν τέσσερις αγωνιστικές και ο Φίλιππος έχει τέσσερις νίκες περισσότερες από τη Νίκη Βόλου).

Στα θετικά της αγωνιστικής είναι ότι και ο Φαίακας έχασε στα Τρίκαλα και παρέμεινε δυο νίκες πίσω από τον Φίλιππο, γεγονός που φέρνει ακόμη πιο κοντά τους Βεροιώτες στην πρωτιά.

Αναφορικά με το ματς του Βόλου, η Νίκη ήταν καλύτερη και έφτασε την διαφορά ακόμη και στους 26 πόντους με φοβερή άμυνα, εκδήλωση αιφνιδιασμών και ευστοχία έξω από τα 6.75. Συγκεκριμένα η πρώτη σημαντική διαφορά για τους γηπεδούχους ήταν το +8 με νταμπλ σκορ (16-8), ενώ μετά το 20-15, η βολιώτικη ομάδα προκάλεσε σοκ και δέος στον Φίλιππο με σερί 21-0, το οποίο ξεκίνησε με τρίποντο του Διγενή στο 1.25’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και τελείωσε με καλάθι του Στέλιου Τσαβέ στα 6.50’ πριν το ημίχρονο (41-15).

Ο Φίλιππος,, αντέδρασε. Αφού ο Βαλιός σημείωσε τρίποντο στο 14’, «ματώνοντας» το καλάθι της Νίκης μετά από έξι λεπτά, στη συνέχεια οι Βεροιώτες ολοκλήρωσαν σερί 0-11 και έφεραν το σκορ στα 2.48’ στο 41-26, για να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο, με το ταμπλό να γράφει 49-31.

Στην επανάληψη η Νίκη μπόρεσε να κρατά τη διαφορά, ενώ ακόμη κι όταν Βαλιός στα 4.09’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου με σουτ έξω από τα 6.75 μείωσε σε 60-49, ήρθε ο Γεωργίου με δύο συνεχόμενα τρίποντα να δώσει αέρα 17 πόντων στην ομάδα του (66-49). Μέχρι το 30’ ο Φίλιππος έβαλε πέντε αναπάντητους πόντους και έτσι είχαμε το 69-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες κατάφεραν στο 37' να μειώσουν στους δέκα με 2/2 βολές του Κοθρά, αλλά στο κρίσιμο σημείο μίλησε ο Στέλιος Τσαβές με γκολ-φάουλ. Ο παίκτης της Νίκης δεν έβαλε τη βολή, αλλά το 79-67 στα 2.49’ ήταν γεγονός.

Στο 39’ η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα κάτω από τους δέκα με τον Βολιώτη Τσιακλάγκανο να κάνει το 80-71, αλλά με 4/4 συνεχόμενες βολές ο Τσώλης, που ήταν ο καλύτερος της Νίκης, έγραψε το 84-71 στα 28’’ και έδωσε τέλος στην παραμικρή αγωνία για τον τελικό νικητή, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-31, 69-54, 84-72

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 7(1), Γεωργίου 20(3), Αναγνωστόπουλος 2, Κουτίνας 13, Τσαβές 8, Τσιώλης 24(2), Παπακώστας 11, Βλήτσιος, Τοκατλίδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Μόρας 2, Βάλλιος 13(3), Τσιακλάγκανος 8, Κοθράς 19(1), Παραπούρας 7(1), Σουτζόπουλος 13, Καντάρκος 8, Καβαργύρης, Μαρκόπουλος