Έχασε στην Βέροια από την Καβάλα ο Φίλιππος

filippos kavala

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη γνώρισε το Σάββατο ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έμειναν μακριά από τα στάνταρ απόδοσής τους και ηττήθηκαν από την καλύτερη Καβάλα με 60-76. Ο Φίλιππος αν και δεν ήταν καλός, έμεινε στο ματς μέχρι το 30'. Στο τελεύταιο όμως δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Καβάλας κι έχασε την επαφή με το σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε στο 6' με 15-9. Η Καβάλα όμως αντεδρασε άμεσα, ισοφάρισε 15-15 στο 8', προηγήθηκε με 16-17 στο 9' αλλά το δεκάλεπτο έληξε 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοεξενούμενοι πήρε το πάνω χέρι στο σκορ και πέρασε με 22-27 στο 14' και 30-36 στο 17' . Εκεί οι Βεροιώτες βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν 37-38 με καλάθι και φάουλ του Αμπέλε και έκλεισαν το ημίχρονο με 40-41 με λέι απ του Γκιουλέκα στην εκπνοή.

Στο δεύτερο μέρος, η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Φιλίππου από μέση και μακρινή απόσταση και πήρε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 46-54 στο 25', 48-56 στο 28' και 49-58 στο 29'.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Καβάλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ο Φίλιππος είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα (η απόδοση του Γκιουλέκα έπεσε στο β' μέρος) και το σκορ διαμορφώθηκε σε 51-64 στο 32' και 51-66 στο 34'. Από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Δεσλής-Πανταζής-Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 51-60, 60-76

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής, Αμπέλε 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 7 (1), Δεληγεώργης 3, Πλιούκας 10 (2), Γκιουλέκας 13 (2), Κασαμπάλης 18, Αργύρης, Τριχόπουλος 2, Σαράκας, Λευκαδίτης 3

Καβάλα (Τζήμας): Κριστέφσκι 13, Καράμπουλας 11, Τότσιος 11 (1), Καλαμπάκας 8 (2), Κατσαρές 7 (1), Καραποστόλου 3 (1), Αγγελακόπουλος 6, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 13, Βελισσάριου 3 (1), Καλαϊτζίδης 1.