Ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή ο ΑΟΚ - Κέρδισε και στην Βέροια τον Ιωνικό (φωτογραφίες, βίντεο)

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο ΑΟΚ Βέροιας. Στο κρίσιμο βαθμολογικά ματς, επικράτησε με 62-50 του Ιωνικού Ιωνίας και πήρε τη νίκη και τους δυο πολύτιμους βαθμούς. Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος, ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με διαφορά και έφτασε στη νίκη χωρίς να κινδυνεύσει.

Ο ΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι από την αρχή. Με τον αντίπαλο να μην μπορεί να βάλει ούτε τα...εύκολα, οι Βεροιώτες ξέφυγαν με 7-0 στο 4’, 12-1 στο 5’ και 18-5 στο 9’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και δεν άφησαν την διαφορά να ανοίξει παραπάνω. Ο ΑΟΚ προηγήθηκε με 22-8 στο 13’ αλλά από εκεί και μετά ο Ιωνικός βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, παρότι συνέχισε να χάνει εύκολες προσπάθειες, και μείωσε σε 29-21 στο 18’. Εκεί ήταν η σειρά του ΑΟΚ να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι με ένα βρήκαν σκορ στην επίθεση και προηγήθηκαν με 36-22 στο 20’.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του ματς και συντήρησε την διαφορά στο σκορ. Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 43-28 και κράτησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου την διαφορά των 15 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και μείωσαν σε 53-47 στο 34’. Την λύση στον ΑΟΚ έδωσε ο Γιαννουζάκος, ο οποίος με εύστοχο τρίποντο και αμέσως μετά με δίποντο, ανέβασε την διαφορά στο 60-47 και καθάρισε το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-9, 36-24, 51-36, 62-50

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης 15(3), Ουσουτζόγλου, Σισμάνης 6(1), Γκανάς 2, Βλάχος 13, Μαυρίδης 13(1), Βοργιαζίδης, Ντουλαβέρης, Λέφας 5(1), Μπαρμπαρούσης 2, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 6(1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: (Πετρόπουλος) Παουλεάνου 3(1), Γεωργιάδης 9(2), Κούτε, Μαδεμλής 16(1), Βαρίτης 5, Χαρίστος 2, Δελής 7(1), Γιαννούλης 3(1), Σιδηροηλίας 3, Αναστασιάδης 2.

{jlex}flickr:72157693871992694{/jlex}