Έχασε δύσκολα στην Κέρκυρα ο μαχητικός ΑΟΚ

Την ήττα με 65-59 γνώρισε στην Κέρκυρα από τον Φαίακα ο ΑΟΚ. Οι Βεροιώτες ήταν μαχητικοί, ήταν διαρκώς μέσα στο ματς αλλά στο τελευταίο δίλεπτο δεν βρήκαν τις λύσεις για να κάνουν την υπέρβαση και να πάρουν το ματς της Κέρκυρας.

Ο Φαίακας ξεκίνησε καλά αμυντικά και περιόρισε τον ΑΟΚ στους 9 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο ενώ στην συνέχεια πήρε διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Φαίακας διατήρησε τον έλεγχο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξαν τα πράγματα. Ο ΑΟΚ ροκάνισε την διαφορά και 2.30 πριν το τέλος, προηγήθηκε με 56-59. Από κει και πέρα ο Φαίακας έκανε ένα σερί 9-0 και «καθάρισε το ματς. Ένα καλάθι του Περούλη και 7 στις 8 βολές από τους δύο πρωταγωνιστές του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 65 - 59.

ΦΑΙΑΚΑΣ KERKYRA B.C. (Κοντογιάννης Π.) Κατέχης, Ματενίδης, Νεδέλκος 27 (1 τρ), Χατζόπουλος 3, Σπιτιέρης 6, Σκούρτης, Περούλης Στ. 25, Βογιατζής 2, Μαγκανάς 2, Πάλλης, Αγάθος, Γιώργος.

Α.Ο.Κ. ΒΕΡΟΙΑΣ: (Κελεπούρης Ν.) Τρομπούκης 5 (1 τρ.) Ουσουντζόγλου 2, Σισμάνης 21 (4 τρ.) Γκανάς, Βλάχος 7, Μαυρίδης, Ντουλαβέρης, Γιαννόπουλος, Βοργιαζίδης, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός 8, Γιανουζάκος 14 (4 τρ.)