Κέρδισε άνετα και τον Αρίωνα ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στην συγκομιδή του ο πρωτοπόρος του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής Φίλιππος. Κυριαρχόντας από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο, κέρδισε εύκολα τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 91-46.

Ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα το ματς, πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 13-7 στο 8’ και 22-15 στο 14’ αλλά δεν είχε άνεση στο σκοράρισμα και δεν κατάφερε να ανοίξει νωρίς την διαφορά. Προς το τέλος του πρώτου μέρους, οι Βεροιώτες βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν το ημίχρονο με 29-19.

Στο δεύτερο μέρος το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Ο Φίλιππος έχοντας και τις λύσεις στο σκοράρισμα, εκτός από την καλή άμυνα, ξέφυγε στο 24’ με 41-24, 46-28 στο 26’, 59-31 στο 29’ και 63-33 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρότι ο Δημήτρης Γκίμας έβγαλε τους βασικούς, η διαφορά μεγάλωσε και στο 32'  το σκορ έγινε 71-35 και στο 36' 82-41.

Δεκάλεπτα: 18-11, 29-19, 66-35, 91-46

Διαιτητές: Τσούλης-Κουκουλεκίδης

Φίλιππος Βέροιας(Γκίμας): Μόρας 8, Τσεσμετζής 2, Βάλλιος 10(2), Tσιακλαγκάνος 4, Mαρκόπουλος 6(2), Kαβαργύρης 12, Κοθράς 12(2), Παραπούρας 23(4), Σουτζόπουλος 14(1), Kαντάρκος.

Αρίων Πτολεμαΐδα: Kλασίδης 3(1), Nεοφυτίδης 12, Tσολάκης 9 (2), Σαχπατζίδης 4, Πανίδης, Πέπα 6(2), Aθανασιάδης 4, Aργυρόπουλος 6, Παπαδόπουλος 2.

{jlex}flickr:72157688203403420{/jlex}