Μετέτρεψε το ντέρμπι σε μια άνετη νίκη ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα, με ένα ξέσπασμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ξέφυγε στο σκορ, δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 86 - 68 επί της Νικόπολης Πρέβεζας.

Αγωνιστικά, έως το 27' οι δυο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου ο Φίλιππος είχε ένα ξέσπασμα και μετέτρεψε το 48-48 σε 61-50 στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έκανε...πάρτι. Πολύ γρήγορα δημιούργησε διαφορά ασφαλείας και προηγήθηκε με 68-52 στο 32' και 73-52 στο 33'. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Στα υπόλοιπα επτά λεπτά της αναμέτρησης, οι Βεροιώτες συντήρησαν την διαφορά στο σκορ χωρίς να απειληθούν.

Δεκάλεπτα : 24-21, 39-39, 63-52, 86-68

Διαιτητές : Φουτζήλας και Πράττος

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Μόρας 6, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 4, Τσιακλαγκάνος 7(1), Μαρκόπουλος 1, Καβαργύρης, Κόθρας 15(2), Παραπούρας 9(3), Σουτζόπουλος 27(2), Κάνταρκος 17(1)

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης, Πολίτης): Βαγενάς 11(1), Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6(2), Σταμούλης, Κακιούζης 15(2), Παπαμιχαήλ 2, Γεωργάκης 2, Νίκας 7(1), Μακρόπουλος 8, Μπάλλας 17.