Καρδιοχτύπησε αλλά κέρδισε τα Ιωάννινα ο ΑΟΚ (εικόνες, βίντεο)

Με νίκη μπήκε στο 2018 ο ΑΟΚ. Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, επικράτησε των Ιωαννίνων με 66 - 64. Οι Βεροιώτες ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά, δημιούργησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο διαφορά 12 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν στα τελευταία λεπτά και έκαναν το ματς ντέρμπι.

Αγωνιστικά, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, με εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, ο ΑΟΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να ελέγξει τον ρυθμό και κατόρθωσε να ξεφύγει με 34-27.

Στο δεύτερο μέρος, η Βεροιώτικη ομάδα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 22' ανέβασε το σκορ στο 37-27 και συντήρησε την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο 29' (46-40) αλλά ο Γκανάς με τρίποντο απάντησε κι έγραψε το 49-40.

Εξαιρετικό ήταν και το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για τον ΑΟΚ. Με την ομάδα των Ιωαννίνων να μην μπορεί να βρει ρυθμό, η διαφορά ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (56-44 στο 32') και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κριθεί εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ανέκαμψαν και μείωσαν 63-59 στο 37', 65-62 με τρίποντο στο 39' και 65-64 στο 40'. Ο ΑΟΚ με μια εύστοχη βολή έγραψε το 66-64. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά έκαναν μια φορά λάθος και στην εκπνοή ήταν άστοχοι σε λέι απ. Έτσι το 66-64 ήταν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-17, 34-27, 51-42, 66-64.