Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στη νίκη επί των Ιωαννίνων ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Σε άνετη επικράτηση μετέτρεψε το ντέρμπι με τα Ιωάννινα ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες στην τελευταία περίοδο εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες του αντιπάλου και επικράτησαν με 75-62.

Στο ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Φίλιππο, έλεγξαν τον ρυθμό και προηγήθηκαν με 12-19 λίγο πριν το δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος κάλυψε την εις βάρος του διαφορά βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 24-29 στο 18’ όμως οι βεροιώτες με τρίποντο του Παραπούρα και δίποντο του Σουτζόπουλο ισοφάρισαν στο 19’ και με τρίποντο του Μαθιόπουλου στην εκπνοή πήραν προβάδισμα με 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι και πέρασε με 45-40 στο 27’ αλλά ήταν άστοχος στις βολές και δεν κατέφερε να διευρύνει το προβάδισμά του. Η καλή Βεροιώτικη άμυνα κράτησε το προβάδισμα στο σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου ο Φίλιππος πέρασε με 48-42.

Στο 32’ ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή και με τον Κοθρά ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (55-45). Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τρίποντο του Μαθιόπουλου και στο 34’ το σκορ έγινε 60-47. Στο 35’ ο Καβαργύρης με δυο βολές έγραψε το 62-47 και ο Κοθράς με τζαμπ σουτ το 64-47. Το ματς πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 36’ με λέι απ του Σουτζόπουλου (66-47). Εκεί τελείωσε το ματς. Στα υπόλοιπα λεπτά ο Φίλιππος συντήρησε την διαφορά του και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος Χ. - Αγραφιώτης Ιωάννης

Δεκάλεπτα : 14-19, 34-33, 48-42, 75-62

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Κοθράς 10, Μόρας, Τσιαγκλάκανος, Παραπούρας 10(3), Σουτζόπουλος 18, Καντάρκος 17, Τόκας Α, Τόκας Π, Βάλλιος 2, Τσεσμετζίδης 2, Μαρκόπουλος 9(3), Καβαργύρης 7.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 6, Ζαμπέτης 3(1), Μπαρτζώκας 21, Καλφαλίδης, Καννής 2, Παπαγιάννης 3, Τσίγκας, Mάκης 7, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 12(3), Φίλιος 2, Θώδης 6

{jlex}flickr:72157690519119036{/jlex}