Έχασε από τον Φαίακα στο Μακροχώρι ο ΑΟΚ (φωτογραφίες και βίντεο)

Εντός έδρας ήττα από τον Φαίακα Κέρκυρας γνώρισε ο ΑΟΚ με 55-67. Η ομάδα της Βέροιας δεν είχε λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο και έχασε την επαφή με το σκορ.

Αγωνιστικά το ματς ήταν αμφίρροπο. Στο μεγαλύτερο μέρος του οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και το σκορ έμεινε χαμηλά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-25 στο 15' αλλά ο ΑΟΚ αντέδρασε και με πόντους του Λέφα ισοφάρισε στο 18' (29-29) και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια με καλάθι που πέτυχε ο Γιαννουζάκος.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΟΚ μπήκε καλύτερα και με τρίποντο του Γιαννουζάκου προηγήθηκε με 41-37 στο 26'. Ο ΑΟΚ δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και ο Φαίακας πέρασε με 43-45 στο 29' και έκλεισε το δεκάλεπτο με 43-47 με καλάθι στην λήξη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φαίακας είχε τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 45-50 στο 32 και με τον ΑΟΚ να μην μπορεί να βρει σκορ, ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους στο 36' (47-57). Ο ΑΟΚ παρά την προσπάθειά του, ήταν άστοχος στα περιφερειακά σουτ που επιχείρησε και δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς.

Δεκάλεπτα: 19-17, 31-29, 43-47, 55-67

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 2, Σισμάνης 6, Γκανάς 3 (1), Βλάχος 11 (1), Μαυρίδης 4, Λέφας 5(1), Μπαρμπαρούσης 2, Χαατζηλαμπρινός 4, Γιαννουζάκος 14 (2)

Φαίακας Κέρκυρας : Χατζόπουλος 9, Βογιατζής 13 (3), Ματενίδης 10 (2), Νεδέλκος 6, Σπιτιέρης 3, Μακρίδης 9 (3), Περούλης 17 (1)