Πρώτη νίκη με μεγάλη ανατροπή ο ΑΟΚ - Ιδανικός αυτόχειρας ο Φίλιππος (φωτό)

Την πρώτη του νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή σημείωσε ο ΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Ενώ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, έβγαλε ψυχή και κέρδισε ένα ματς που έδειχνε χαμένο από τον Φίλιππο με 67-73. Από την άλλη πλευρά, ο Φίλιππος έχασε χωρίς να το καταλάβει ένα δικό του ματς γιατί στο τελευταίο διάστημα του ματς προσπαθούσε να σκοράρει μόνο με τρίποντα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος έλεγξε το ματς και ξέφυγε στο σκορ. Προηγήθηκε με 9-6 στο 4’ και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του ΑΟΚ (11-12), πάτησε...γκάζι και ξέφυγε με 21-12 στο 8’. Με τον Κοθρά σε μεγάλη μέρα και τον ΑΟΚ άστοχο, ο Φίλιππος διατήρησε το πάνω χέρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συντήρησε μια διαφορά που έφτασε και τους 12 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με 40-30.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος συντήρησε το προβάδισμά του στο τρίτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε με 50-33 στο 25’ αλλά δεν είχε συνέχεια στην απόδοσή του. Κυριεύτηκε από εκνευρισμό και έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΚ να μειώσει σε 50-39 με τρίποντα των Τρομπούκη, Γκανά. Ο ΑΟΚ θα μπορούσε να μειώσει κι άλλο εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Φιλίππου όμως έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ και δεν είχε λύσεις στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ έβγαλε ψυχή και αιφνιδίασε τον Φίλιππο. Με τρίποντες βόμβες και καλάθια από κοντινή απόσταση μείωσε 54-46 στο 32’, 58-53 στο 53’ και 61-60 στο 35’ και έκανε το ματς ντέρμπι. Ο Σουτζόπουλος έκανε το 64-60 αλλά ο ΑΟΚ επέστρεψε και στο 37’ πέρασε με 64-65 και 64-67 στο 38’. Ο Φίλιππος συνέχισε να ψάχνει σκορ μόνο με τρίποντα και είδε τον ΑΟΚ να περνά με 66-71, στα 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί τελείωσαν όλα.

Δεκάλεπτα: 23-14, 40-30, 54-42, 67-73

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Κοθράς 20(2), Μόρας 8, Τσιαγκλάκανος 4(1), Παραπούρας 8(1), Σουτζόπουλος 19, Μαρκόπουλος 7(2), Καβαργύρης 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης 8, Ουσουτζόγλου 3(1), Σισμάνης 6, Γκανάς 6(2), Βλάχος 11(1), Μαυρίδης 19(1), Γιαννόπουλος 6, Καπνάς, Λέφας 8, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 6.