Έχασε στη ΧΑΝΘ και αποχαιρετά την κατηγορία ο Φίλιππος

Ήττα με 81-70 που τον οδηγεί στην Γ' εθνική γνώρισε στην Θεσσαλονίκη από την ΧΑΝΘ ο Φίλιππος. Τα πράγματα είχαν γίνει πολύ δύσκολα για την Βεροιώτικη ομάδα μετά την ήττα της περασμένης Κυριακής από το Ανατόλια, ωστόσο η σημερινή ήρθε να ψαλιδίσει και τις τελευταίες ελπίδες που υπήρχαν (στις ισοβαθμίες ο Φίλιππος υστερεί τόσο με τον Πιερικό όσο και με την ΧΑΝΘ).

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος ήταν στο ματς στο πρώτο ημίχρονο. Έμεινε κοντά στον αντίπαλο και πάλευε για τους βαθμούς που θα τον κρατούσαν στο παιχνίδι της παραμονής. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ και ο Φίλιππος δεν κατόρθωσε να επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση του ματς.

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσουμαχίδης

Δεκάλεπτα: 25-23, 44-38, 72-56, 81-70.

ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 3 (10 ασ.), Αμπατζάς 7, Βλάχος 3 (1), Ελευθεριάδης 4, Ζιάκας 21 (5), Ερμείδης Π. 13 (3), Γεωργάκης 8, Μελίδης 4 (1), Λευκαδίτης 18 (2).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσιμίδης, Τσούκας 9 (1), Βάλλιος 9 (1), Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 25, Σιόλογκας 14, Θεοδωρίδης 4.