Έχασε στις λεπτομέρειες από το Ανατόλια ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Εντός έδρας ήττα, σε ένα κρίσμοι ματς γνώρισε ο Φίλιππος. Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το Ανατόλια κέρδισε με 75-79. Το ματς κρίθηκε στο τέλος και οι Βεροιώτες το έχασαν στις λεπτομέρειες. Ενώ επέστρεψαν στο ματς από διαφορά -11 πόντων και έλεγχαν το παιχνίδι στο τελευταίο τέταρτο, δεν είχαν επιλογές στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό και έχασαν τον ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς είχε αμφίρροπη εξέλιξη. Ο Φίλιππος πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων αλλά με ένα μικρό σερί, το Ανατόλια μετέτρεψε το 15-11 σε 15-18 (στο 7’). Στην συνέχεια ο Φίλιππος με καλές άμυνες πήρε το πάνω χέρι και έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-19.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, το Ανατόλια αιφνιδίασε και ξέφυγε με 22-29 στο 14’ και 24-33 στο 16’. Ο Φίλιππος, παρότι είχε τις ευκαιρίες να μειώσει, ήταν άστοχος και λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρος είδε τον αντίπαλο να προηγείται με 29-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος επέστρεψε στο ματς. Βελτίωσε την άμυνά του αλλά κυρίως βρήκε λύσεις στην επίθεση. Έτσι σιγά – σιγά «ροκάνισε» την διαφορά και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής. Η Βεροιώτικη ομάδα μείωσε σε 39-45 στο 24’, 43-47 στο 26’ και 54-55 στο 29’.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ο Φίλιππος με τρίποντο του Κοθρά πέρασε μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ (60-58). Με νέο τρίποντο του Κοθρά ο Φίλιππος πέρασε με τέσσερις (65-61) στο 33’. Ολιγωρίες της Βεροιώτικης ομάδας επέτρεψαν στο Ανατόλια να φέρει το ματς στα ίσια στο 35’ (65-65). Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 37' (67-69) αλλά ο Κοθράς με τρίποντο έφερε ξανά μπροστά τον Φίλιππο (70-69). Έτσι πήγε το ματς και στα τελευταία λεπτά. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 75-73 αλλά το Ανατόλια απάντησε και πέρασε με 75-77 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Φίλιππος προσπάθησε να ισοφαρίσει με μπάσιμο του Κοθρά αλλά το σουτ κόπηκε και στην επόμενη επίθεση το Ανατόλια έγραψε το 75-79. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, ο Φίλιππος δεν κατάφερε να πετύχει πόντο και το ματς έληξε με 75-79.