Λύγισε τον Αίαντα ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Σπουδαίας σημασίας νίκη σημείωσε κόντρα στον Αίαντα ο Φίλιππος. Επικράτησε με 64-57 και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς. Το ματς ήταν ντέρμπι στο δεύτερο μέρος αλλά ο Φίλιππος ήταν πιο αποτελεσματικός στα τελευταία λεπτά.

Ο Φίλιππος έλεγξε το ματς στο ξεκίνημα και στο πρώτο δεκάλεπτο διαχειρίστηκε μια διαφορά 3-6 πόντων (18-12 στο 9'). Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, έχοντας το εύκολο καλάθι, πέρασε με 23-15 στο 12' και 29-18 στο 15'.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωσή τους και έδωσαν την ευκαιρία στον Αίαντα να μειώσει 29-25 στο 17' και 34-32 στο 20'.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν άσχημο για τους Βεροιώτες. Με πολλά προβλήματα στο σκοράρισμα όχι μόνο έχασαν το προβάδισμά τους αλλά βρέθηκαν και πίσω στο σκορ. Ο Αίαντας έφερε το ματς στα ίσια στο 27', πέρασε με 39-42 στο 28' και 41-45 στο 29'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μπήκε με πάθος και πήρε ξανά τον έλεγχο. Πέρασε με 55-52 στο 35' και με τρίποντο του Βάλιου προηγήθηκε 58-52 στο 36'. Ο Φίλιππος διατήρησε το πάνω χέρι και στο 39' πέτυχε σημαντικό γκολ - φάουλ που τον έφερε μπροστά με 62-57.

Δεκάλεπτα: 18-15, 34-32, 45-47, 64-57

Διαιτητές: Δημάδης-Ελευθεριάδης

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-32, 45-47, 64-57

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας, Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 11 (2), Παπαδόπουλος, Κοθράς 22, Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 10, Σταυριανίδης 9 (1), Τόκας, Μόρας.

ΑΙΑΣ (Παπαδόπουλος, Ξανθόπουλος): Αμούντζιας, Τσιμπής 10 (1), Μπαλτζόπουλος, Καδής 3 (1), Δεληγιάννης 1, Σικαλίδης 10, Δεμερτζής, Κόκουρας 8, Σεκαδάκης, Σπύρας 6 (2), Τσιακλάγκανος 11 (3), Καραμανώλης 8 (2).

{jlex}flickr:72157678751542324{/jlex}