Κέρδισε το Πευκοχώρι ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Πολύ σημαντική νίκη επί του Πευκοχωρίου σημείωσε ο Φίλιππος. Έχοντας το προβάδισμα σε όλο το ματς, κέρδισε με 83-72. Ο Φίλιππος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και δημιούργησε στο πρώτο μέρος μεγάλη διαφορά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος το Πευκοχώρι αντέδρασε, κάλυψε την διαφορά και μπήκε ξανά στο ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και δημιούργησε διαφορά ασφαλείας. Με πολύ αποτελεσματική άμυνα και καλά ποσοστά στην επίθεση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-2 στο 4', 17-3 στο 7' και 19-4 στο 9'. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και διατήρησε το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Στο 12' το σκορ ήταν 26-8 και στο 15' 35-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Πευκοχώρι με περιφερειακά σουτ επέστρεψε στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αγωνιστική κοιλιά του Φιλίππου και με τέσσερις "βόμβες" τριών πόντων μείωσαν στο 27' σε 52-42. Το ξέσπασμα του Πευκοχωρίου συνεχίστηκε και με τον Φίλιππο να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση, το σκορ έγινε 53-46 στο 26' και 57-53 στο 28'. Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ο Φίλιππος αντέδρασε και ξέφυγε ξανά στο σκορ με 62-53 στο 29' και 68-66 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, το Πευκοχώρι επέστρεψε ξανά στο ματς. Μείωσε σε 68-64. Ο Φίλιππος σημείωσε έξι πόντους και πέρασε με74-64 στο 36'. Στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς ο Φίλιππος συντήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-8, 47-28, 68-55, 83-72

Διαιτητές : Θεοδώρου - Κοϊμτζόγλου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 10 (2), Παπαδόπουλος 2, Κοθράς 20 (1), Σιόλογκας 32(1), Θεοδωρίδης 12, Σταυριανίδης 7, Τόκας.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 3(1), Μητσάκης 6 (2), Λεμονάκης 3, Μουρατίδης 22 (5), Μαυρίδης 21, Γαρέζος 3 (1), Κιγμέτογλου 6, Σταύρου 4 (1).

{jlex}flickr:72157679888394150{/jlex}